Vojenská akademie Vyškov: Prosinec přinesl i výcvik nových chemických pozorovatelů

27.12.2020 15:23

U 102. průzkumného praporu v Prostějově proběhl externí kurz "Chemický pozorovatel". Cílem specialistů z našeho úseku přípravy chemického vojska bylo vycvičit z řad průzkumáků nové chemické pozorovatele.

Vojenská akademie Vyškov: Prosinec přinesl i výcvik nových chemických pozorovatelů
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.
reklama

Chemický pozorovatel, to je voják určený pro plnění úkolů chemického zabezpečení, zejména monitorování radiační a chemické situace na stupni rota. Je ale i jakýsi "rádce" velitele v oblasti CBRN (z anglického Chemical, Biological, Radiological and Nuclear).

Tento kurz má dvě části. V teoretické si příslušníci kurzu zopakují a prohloubí znalosti v problematice zbraní hromadného ničení, ať už se jedná o zbraně jaderné, chemické nebo biologické, seznámí se s dozimetrickými veličinami a jednotkami a naučí se zpracovávat zprávy CBRN, což je specifický formát zpráv sloužící k předávání informací o událostech CBRN. Hlavní náplní té praktické části je naučit posluchače pracovat s přístroji radiačního a chemického průzkumu, kterými jsou vybaveny vševojskové jednotky.

Praktická část probíhala na cvičišti průzkumného praporu, kde si příslušníci kurzu vyzkoušeli práci ve filtračním ochranném převleku a ochranné masce, ve zkušební komoře s dráždivou látkou pak těsnost i účinnost masky a pomocí simulačních látek i detekci bojových chemických a radioaktivních látek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Pět rysů dostalo v Beskydech telemetrický obojek

22:45 Zoo Ostrava: Pět rysů dostalo v Beskydech telemetrický obojek

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně odchytili za jediný rok v centrální části Moravskoslezských Besk…