Vojenské lesy a statky: Lesnický park Bezděz oslavil desáté výročí

22.05.2021 22:45

Lesnický park Bezděz, který je jedním z prvních tří projektů modelových lesů s trvale udržitelným rozvojem v Česku, oslavil desáté výročí své existence.

Vojenské lesy a statky: Lesnický park Bezděz oslavil desáté výročí
Foto: vls.cz
Popisek: Vojenské lesy a statky ČR, s. p. - logo

Park byl založen 11. května 2011 s cílem rozvíjet lesnatou lokalitu kolem hradu Bezděz tak, aby zde byly v rovnováze zájmy lesních hospodářů, ochránců přírody, ale také návštěvníků a obyvatel této unikátní přírodní lokality.

Anketa

Má ministr Arenberger skončit?

69%
18%
hlasovalo: 10209 lidí

Mottem zakladatelů parku, mezi nimiž jsou dva velcí správci státních lesů, Lesy ČR a Vojenské lesy a statky ČR, ale také obce Bělá pod Bezdězem, Doksy, Zákupy a Bezděz, je myšlenka vytvořit území „pro přírodu i pro lidi.“ Ve správní radě parku, který se rozprostírá na celkové ploše 18 tisíc hektarů lesnaté krajiny na Českolipsku, jsou proto zastoupení vedle těchto vlastníků také ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a také z České lesnické společnosti.

„Naším cílem je spravovat toto unikátní přírodní území tak, aby zde byly v rovnováze zájmy ochránců přírody, hospodářů, ale také místních obyvatel a návštěvníků. Usilujeme o vytvoření krajiny, kde jsou všechny tyto funkce v symbióze s cílem trvale udržitelné správy celé lokality,“ vysvětlil předseda rady parku Roman Vohradský. Vedle dodržování zásad využívání krajiny spolupracují partneři projektu na destinačních projektech, které v lokalitě běží. Návštěvníci tak mimo jiné najdou na turistických a cyklistických trasách infotabule s informacemi o lesnickém hospodaření, historii i přírodních zajímavostech lesů v blízkosti královského hradu, který je dominantou Máchova kraje.

V poslední době se projekty v Lesnickém parku Bezděz zaměřují především na zadržování vody v krajině, především obnovou historických vodních děl v lesích.

„V současné době máme s podporu evropských rozvojových programů v různém stádiu realizace projekty na obnovu čtyř lesních rybníků, v rámci zvyšování retenční kapacity krajiny pracujeme ale i na menších vodních dílech, jako jsou tůně nebo napajedla,“ vysvětlil Roman Vohradský.

Lesnické parky jsou součásti mezinárodní sítě modelových lesů The International Model Forest Network (IMFN), vzorovými objekty trvale udržitelného lesního hospodářství, kde jsou sladěny všechny možné funkce lesa do ideální rovnováhy. V Česku byl jako první lesnický park vyhlášen Lesnický park Křivoklátsko v roce 2010. O rok později byl na Brněnsku zřízen Lesnický park Masarykův les Křtiny a na Českolipsku a Mladoboleslavsku Lesnický park Bezděz, v roce 2017 pak péčí Lesů ČR lesnický park Podkomorské lesy u Brna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MPO: Rok od uzavření první dohody dosáhla ČD Cargo úspory energie 28 827 MWh

22:23 MPO: Rok od uzavření první dohody dosáhla ČD Cargo úspory energie 28 827 MWh

Společnost ČD Cargo jako jedna z prvních navázala spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu v ob…