Vojenské lesy a statky: Ukliď Brdy potřetí

14.11.2017 8:05

Místo pečené husy a tradičního přípitku mladým vínem v 11. hodin a 11 minut vyrazilo devětadvacet milovníků brdské přírody v sv. Martina do největších středočeských hor s pytli na odpadky, rukavicemi, mapami a „pícháky“ na odpadky. Sezvali je sem Vojenské lesy a statky společně s ochránci přírody již potřetí na úklid nejmladší české chráněné krajinné oblasti.

Vojenské lesy a statky: Ukliď Brdy potřetí
Foto: vls.cz
Popisek: Vojenské lesy a statky ČR, s. p. - logo

Čekalo je celkem pět tras, většinou začínajících u lesních správ VLS, nebo na hranici CHKO v místech, kde přes turistickou sezónu panuje čilý turistický ruch. Dohromady měřily přes 40 kilometrů. První skupinka dobrovolníků se v 9.00 hodin vydala do unikátní přírody provést očistu z Nepomuku od lesní správy, druhá od hájovny u Nádrže Octárna, další pak z Těňského placu, Neřežína a z Míšova směrem na Padrtě.

„Počasí vyšlo skvěle, bála jsem se, že buď nasněží, nebo alespoň zmokneme, ale ráno bylo hezky a až v průběhu dne se začalo zatahovat,“ popsala brdská lesní pedagožka VLS Petra Večeřová, která u zrodu akce Ukliď Brdy v loňském roce stála. Akci také již tradičně organizačně a logisticky zajistili její kolegové z lesnické divize VLS Hořovice.

V Nepomuku jsme u lesní správy obdrželi nejen černé pytle na odpad, ale i ochranné rukavice a VLS nezapomněly ani tentokrát na několik drobných upomínkových předmětů, které vždy udělaly radost. Pytle se rychle plnily a jen ke křižovatce s Vranovickým dvorem jich podél cesty stálo připravených na odvoz celkem 7. Nepočítám v to ovšem asi 4 pytle, které na trase zanechali zřejmě pytláci, vzhledem k jejich obsahu. Byly zde pozůstatky nejen černé zvěře,“ popsal události na nepomucké trase místní internetový server Příbram.cz (jeho reportáž naleznete zde http://www.pribram.cz/clanek/misto-turistu-brazdily-chko-brdy-uklidove-cety/8803/).

Celkem pak odpadky na každé trase naplnily vždy vrchovatě odvozový picku-up. Tři desítky dobrovolníků pak zamířily domů oslavit svátek věnovaný Svatému Martinovi z Tours, světci, který je patronem charitativní činnosti, o němž legenda praví, že nejen do Brd přijíždí na bílém koni.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

Jak blízko jsme válce?

Zdá se mi to, nebo tu probíhá regulérní příprava na válku? A vzhledem k tomu, že Rusko má jaderné zbraně, neskočila by tato válka stejně rychle, jako by začala? Nebo mě napadá ještě jedna varianta, že tu probíhá politika strašení, aby se ,,ospravedlnila“ podpora Ukrajiny. Používám uvozovky, protože ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Během kontrolní akce na D 11 celníci zjistili porušení u pěti desítek řidičů

22:03 Celní správa: Během kontrolní akce na D 11 celníci zjistili porušení u pěti desítek řidičů

Ve středu během kontrolní akce na dálnici D 11 inkasovali královéhradečtí celníci za uložené pokuty …