Vojenské lesy a statky opravily v Ralsku historické hroby z prusko-rakouské války

26.11.2022 17:59 | Tisková zpráva

Péče Vojenských lesů a statků o památky a pamětní místa ve vojenských lokalitách má další splněný cíl. Státní podnik obnovil 14 válečných hrobů z prusko-rakouské války v roce 1866 u silnice z Mnichova Hradiště do Kuřívod v přírodní lokalitě bývalého vojenského újezdu Ralsko na Českolipsku.

Vojenské lesy a statky opravily v Ralsku historické hroby z prusko-rakouské války
Foto: vls.cz
Popisek: Vojenské lesy a statky ČR, s. p. - logo

Kuřívody v Ralsku se staly v druhé polovině 19. století jedním z prvních míst, kde se rozhodoval rakousko- pruský konflikt, jenž tehdy určil směřování celé evropské politiky. V roce 1866 se zde v poli postavilo na šest tisíc mužů. Oběti krvavé bitvy z června 1866 připomíná v Ralsku mimo jiné ojedinělý soubor pískovcových pomníků na hrobech rakouských polních myslivců, kteří v těchto místech svedli svůj poslední boj.

Pomníky se nacházejí v lese podél silnice na Mnichovo Hradiště a původně tu stály už v roce 1891. V roce 2007 prošly obnovou, za 15 let se však na nich podepsalo počasí a bohužel i vandalství některých návštěvníků lesů. Proto se Vojenské lesy a statky ČR, které hospodářsky spravují vojenské újezdy a další lokality se strategickým významem pro obranu státu, letos postily do jejich obnovy.

Pískovcové mohyly s kovovými prvky byly očištěny, zbaveny mechu a lišejníků. VLS pak opravily spárování pískovcových dílů a obnovily texty na náhrobcích. Opraveny a obnoveny byly také chybějící díly, od oplocení po vrcholové kříže. „Obnovu hrobů se nám podařilo realizovat díky dotaci od ministerstva obrany, která pokryla bezmála 290 tisíc korun z celkových nákladů 360 tisíc korun,“ uvedl ředitel lesnické divize VLS v Mimoni Ivo Dohnal.

hroby

Obnova hrobů z prusko-rakouské války je jednou z dalších akcí, kterými se vojenské lesy a statky snaží vrátit do vojenské krajiny historické památky a pamětní místa či jim vrátit jejich původní důstojnou podobu. „Snažíme se smazat dluh, ke kterému v péči o památky a památná místa ve vojenských lokalitách došlo v desetiletích po druhé světové válce. Využíváme k tomu v maximální míře financování ze strukturálních evropských fondů i dalších externích zdrojů,“ uvedl ředitel VLS Roman Vohradský.

Jak připomněl, díky této strategii Vojenské lesy obnovily v posledních letech dlouhou řadu památek. V Ralsku to například byla barokní lesní kaple na Borečku, kterou zničili během svého pobytu v této lokalitě vojáci Sovětské armády. Na západě Čech v Kyselky na hranici vojenského újezdu Hradiště zase lesníci z resortu obrany obnovili trojici památek z dob lázeňského podnikatele Heinricha Mattoniho - lesní kapli a historickou rozhlednu na vrchu Bučina nad Ohří. Do lesů u obce Kyselka vrátili i repliku lázeňského altánu. Na Šumavě letos dokončil státní podnik rekonstrukci historické vodní cesty Želnavský smyk, která spojovala národní technickou památku Schwarzenberský plavební kanál s řekou Vltavou. V Brdech aktuálně vojenští lesníci rekonstruují ikonický lovecký zámeček Tři Trubky, který využívali během první republiky prezidenti T. G. Masaryk a E. Beneš.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kdo nejde s námi, jde proti nám

Nevybíravě jste odsoudil demostranty proti vládě či voliče Babiše. Jak mi vyvrátíte dojem, že jste tu jen pro vaše voliče? Proč vrážíte mezi lidi klíny, proč se je nesnažíte stmelovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Zlín: Čtvrté mládě tapíra čabrakového

7:27 Zoo Zlín: Čtvrté mládě tapíra čabrakového

Na konci prosince 2022 se ve zlínské zoo narodilo čtvrté mládě tapíra čabrakového. Tentokrát je to s…