Vojenské lesy a statky vypustily v Ralsku dalších pět zubrů. Přibylo jich šest

17.07.2017 21:07

Z důvodů zachování genetické čistoty chovaného zubřího stáda v oboře Židlov v Ralsku, kterou obhospodařují Vojenské lesy a statky, dovezl státní lesnický podnik minulý týden v návaznosti na mezinárodní akční plán pro záchranu zubra evropského dalších pět kusů tohoto vzácného sudokopytníka. Z celkového počtu pěti dovezených kusů byly čtyři krávy ve věku od dvou do čtyř let a jeden čtyřletý býk.

Vojenské lesy a statky vypustily v Ralsku dalších pět zubrů. Přibylo jich šest
Foto: Česká krajina
Popisek: Zubr evropský

Stádo tohoto největšího obratlovce kontinentu, který byl před sto lety téměř vyhuben, se však během jednoho dne rozrostlo o šest, nikoliv pouze o pět, kusů - jedna samice totiž den po vypuštění poradila zdravé tele.

„Zvířata byla po dohodě s pracovníky Evropského centra na ochranu zubra a Svazem chovatelů zubra evropské-ho dovozena z Polska ze třech různých oblastí, aby se v co největší míře vyloučila příbuzenská plemenitba. Převoz zvířat proběhl velice hladce a byl realizován pod přísným veterinárním dohledem,“ uvedl šéf myslivosti VLS v Ralsku Miloslav Zikmund, který stál v roce 2011 u zrodu programu návratu zubra evropského do volné přírody v Česku. VLS tehdy dovezli do Ralska prvních pět zubrů z polského Kampinovského národního parku. Od té doby se stádo v Židlově i s aktuálním přírůstkem rozrostlo na současných 33 kusů.

Zubří stádo ve složení čtyři krávy a jeden býk bylo dovezeno do obory Židlov 15. ledna 2011. Zvířata se velmi rychle přizpůsobila místním podmínkám a v létě se jim narodila první 3 telata. V roce 2013 přibyla další trojice telat, o rok později pět mláďat, v roce 2015 čtyři a loni tři. Letos se vedle aktuálního přírůstku narodila trojice telat, ale je očekáván další přírůstek od mladých samic. Nejdramatičtějším přírůstek bylo narození samičky Jezova v roce 2012, která na svět přišla v mrazivém listopadu, kdy teploty klesaly pod -12 stupňů Celsia. I jí se však díky péči celého stáda se podařilo bez problémů zimní porod přežít.

Pro vysvětlení, jakým způsobem jsou zubři pojmenováváni, je důležité vědět, že chovu zubra v oboře Židlov byla přiřazena počáteční písmena JE a ta musí být ve jménech dodržena.

Obora Židlov, kde zubří žijí, je svou výměrou 3 794 ha druhou největší oborou v ČR. Jejím srdcem je bývalá tanková střelnice Židlov. Pokusit se spatřit zde zubry může každý, protože obora je až na klidové zóny přístupná veřejnosti a vedou přes ni dokonce cyklotrasy, Vstup do obory je omezen v době kladení mláďat, období končící zimy, kdy je zvěř velmi citlivá na vyrušování u krmelišť a v době hlavní lovecké sezóny. Zubři se nechovají agresivně, výjimkou bývá pouze období říje, které probíhá v měsíci říjnu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Export a import

Dělám v logistice. Denně k nám chodí vagóny zboží ze zahraničí, ale od nás jich vyvážímě minimum a situce se stále zhoršuje. Děláte v této problematice něco? Jak se snažíte podporovat náš export? A je import v takové míře nezbytný? Proč?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Ocenění péče o lesy ve Křtinách a celoživotní práce pro přírodu

8:41 AOPK ČR: Ocenění péče o lesy ve Křtinách a celoživotní práce pro přírodu

Cena Agentury ochrany přírody a krajiny ČR se letos udělovala popáté, již tradičně na konferenci Vyb…