Vojenský fond solidarity podporuje vojáky jeden rok

11.03.2016 9:13

Ve středu 9. března uplynul právě jeden rok od založení Vojenského fondu solidarity (VFS). Fond finančně pomáhá vojákům, jejich rodinám nebo pozůstalým, kteří se ocitli v tíživé situaci, ať už ze zdravotních či sociálních důvodů. Pečuje také o děti vojáků, kteří zahynuli při výkonu služby na území České republiky nebo v zahraniční operaci.

Vojenský fond solidarity podporuje vojáky jeden rok
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR

„Za dobu své existence se fond významně zapsal do povědomí nejen příslušníků ozbrojených sil, ale i široké veřejnosti. Je to především proto, že začal poskytovat finanční prostředky těm, kdo pomoc opravdu potřebují. Nově od 1. ledna letošního roku mohou o podporu žádat také příslušníci aktivní zálohy,“ zhodnotil roční činnost fondu náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Josef Bečvář.

Ministr obrany Martin Stropnický dnes podepsal dohodu o spolupráci resortu obrany a Charity ČR při nakládání s finančními prostředky veřejné sbírky. Dnešním dnem také jmenoval předsedou výboru Vojenského fondu solidarity poradce náčelníka Generálního štábu AČR brigádního generála Štefana Kaletu. Výkon funkce ve VFS tak ukončil zástupce náčelníka Generálního štábu – Inspektor AČR generálmajor Jaroslav Kocián.

V prostorách Posádkového velitelství Praha se při této příležitosti konalo zasedání řídícího výboru VFS. K jeho programu uvedl odcházející předseda výboru generál Kocián: „Členové schválili výroční zprávu o činnosti za rok 2015 a diskutovali o legislativních otázkách fondu ve vztahu k Charitě ČR, která jej zastřešuje. Jedenáctičlenný stálý řídící výbor jednal i o aktivitách fondu v letošním roce a věnoval se žádostem o čerpání finančních prostředků.“ Generál Kocián poděkoval kolegům za spolupráci a první rok existence fondu označil za úspěšný.

Fond pomáhá i dětem vojáků

Doposud fond finančně průběžně pomáhá desátníku Stanislavu Vajdovi z 13. dělostřeleckého pluku v Jincích, který se kvůli těžkému onemocnění ocitl s manželkou a třemi malými dětmi ve velice tíživé situaci. Vzhledem k závažné diagnóze se musel v lednu 2015 vzdát vojenské služby v armádě a podstoupit chemoterapii a ozařování. Smyslem fondu je i podpora ženám například při náhlém úmrtí partnera – vojenského profesionála. V péči fondu jsou také tři desítky dětí vojáků, kteří zahynuli při plnění služebních povinností.

Dvanáctiměsíční finanční bilance prokázala ochotu lidí podpořit sbírkový účet finančním obnosem. Za příspěvky zaslané na sbírkový účet č. 44665522/0800, variabilní symbol 918, patří upřímné poděkování drobným a pravidelným přispěvatelům i strategickým partnerům. K navýšení finančních prostředků přispěly i Hokejové hry, organizované HC Kometa Brno, a pražská akce Sparta vzdává hold. V současné době je na účtu shromážděná částka 1 347 000 Kč.

V den zahájení druhého roku činnosti Vojenského fondu solidarity předal Inspektorát NGŠ veškerou jeho působnost a agendu Agentuře personalistiky AČR. Fond má prozatím dva hlavní partnery – Vojenskou zdravotní pojišťovnu a Asociaci obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Tomáš Jirsa, MBA byl položen dotaz

O Německu si nedělám iluze

Naopak si myslím, že je strůjcem stávající ekonomické krize, ale lze mu vyčítat, že chce svým lidem pomoci? Není spíš smutné, že to nedělají i ostatní? To, že na to nemají je to, co by se mělo řešit, nemyslíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Středočeský kraj: Další část Labské cyklostezky dokončena

22:54 Středočeský kraj: Další část Labské cyklostezky dokončena

Středočeský kraj prostřednictvím Krajské správy a údržby silnic (KSÚS) dokončil další úsek Labské cy…