Vyjádření České pošty k vyčíslení čistých nákladů na univerzální službu

4. 3. 2015 20:00

Český telekomunikační úřad podle své tiskové zprávy rozhodl o stanovení výše čistých nákladů na poskytování základních poštovních služeb za rok 2013.

Vyjádření České pošty k vyčíslení čistých nákladů na univerzální službu
Foto: Archiv
Popisek: Česká pošta
reklama

Česká pošta, která podle metodiky ČTÚ spočítala čisté náklady na poskytování univerzální služby, dosud žádné oficiální stanovisko Českého telekomunikačního úřadu neobdržela. Po prostudování rozhodnutí bude moci Česká pošta podat širší vyjádření ke konkrétním argumentům ČTÚ a jeho výpočtu a případně podat rozklad proti rozhodnutí.

Za částkou, kterou Česká pošta Českému telekomunikačnímu úřadu poskytla na základě vyčíslení svých nákladů na poskytování univerzální služby, si Česká pošta plně stojí. Její výše byla spočítána podle platné metodiky a byla nezávisle auditována.

Je třeba zdůraznit, že na úhradě částky 750 milionů korun, kterou uvádí Český telekomunikační úřad, by se podíleli všichni poskytovatelé poštovních služeb podle svých tržních podílů. Podle předběžného odhadu by tak Česká pošta nakonec získala částku řádově ještě o stovky milionů nižší (dle předběžného odhadu cca 150 milionů korun), protože by z větší části kompenzaci financovala sama sobě. A to navíc platí pouze v případě, že do kompenzačního fondu přispějí podle zákona také ostatní operátoři na trhu. Tato situace dokládá nefunkčnost kompenzačního fondu, na což Česká pošta dlouhodobě upozorňuje. Na obdobném principu byl postaven kompenzační fond v telekomunikacích, který reálně nikdy nefungoval a byl zrušen a nahrazen úhradou ze státního rozpočtu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo dopravy: Stanice Šakvice bude mít nové nástupiště a podchod

18:14 Ministerstvo dopravy: Stanice Šakvice bude mít nové nástupiště a podchod

Po zimní přestávce pokračují práce na modernizaci a elektrizaci železniční tratě Šakvice – Hustopeče…