Výrobce kovových modelů aut KADEN slaví sedmdesátiny: inovuje, vyvíjí pro Tatru a cílí na sběratele kvalitních českých výrobků

18.06.2020 10:30

Český výrobce sběratelských modelů KADEN začíná v letošním roce psát novou kapitolu své sedmdesátileté historie. Poté, co firmu loni na podzim koupili noví majitelé, se KADEN přeorientoval na výrobu unikátních kovových modelů nákladních automobilů Tatra, vojenských modelů a výrobků na míru.

Výrobce kovových modelů aut KADEN slaví sedmdesátiny: inovuje, vyvíjí pro Tatru a cílí na sběratele kvalitních českých výrobků
Foto: KADEN
Popisek: Model Tatra Terrno k stému výročí

Český výrobce nyní cílí především na sběratele a modeláře, hračkářské obchody a zákazníky z řad automobilových i dalších firem, kteří mají zájem o dokonale konstrukčně navržené a zpracované modely navazující na tradici českého průmyslového designu dopravních prostředků. Firma, která rozvíjí tradici Kovodružstva Náchod založeného v roce 1950, si 17. června připomíná 70. výročí.

Zárukou technické kvality výrobků je letitá spolupráce firmy s bývalým technickým ředitelem automobilky Tatra Trucks Radomírem Smolkou, který nyní působí jako ředitel strategických projektů ve společnosti Tatra Defence Vehicle v Kopřivnici.

„S firmou KADEN dlouhodobě úspěšně spolupracujeme na řadě modelů. Aktuálně s kolegou zpracováváme návrh na model Tatry s pancéřovanou kabinou, pracujeme také na modelech vozidel Pandur a Titus,“ říká Radomír Smolka, který je zapáleným konstruktérem i modelářem. Podle něj automobilka Tatra Trucks i Tatra Defence Vehicle poptává různé verze modelů, které využívá pro své marketingové a další aktivity.

Vlajkovou lodí firmy je podle Smolky model TATRA Terrno 8x8 v měřítku 1:43, který je i po 11 letech nejpopulárnějším a nejlépe prodávaných výrobkem firmy Kaden. Mezi další oblíbené modely patří třeba Tatra 815-7 10X10.1R v zelené barvě nebo model Tatra 16x8 dle speciálu TATRA na převoz ropné plošiny.

Tatra model

Kovové modely Tatra včetně Terrna, které jsou dokonalou zmenšeninou originálních vozů, by mohly získat své místo i v nově budovaném muzeu nákladních automobilů Tatra v areálu Tatra Trucks v Kopřivnici. Muzeum se otevře návštěvníkům počátkem příštího roku.

Vedle Tatry KADAEN spolupracuje i s dalšími výrobci automobilů, především s mladoboleslavskou Škodou. S ní KADEN spolupracoval úspěšně i v minulosti: vyráběl pro ni hračky, ale i modely první generace modelů Octavia, Fabia či Superb.

„Výroba kovových sběratelských modelů konkrétních vozů, nikoliv pouze obecně nějakého auta, je v Česku, ale vůbec v Evropě, dnes velkou vzácností,“ říká výrobní ředitel KADENu Lukáš Petrovický. „Většina všech modelů se dnes sériově vyrábí v Číně a v Malajsii. Je nás skutečně jenom pár firem, které držíme poctivou ruční výrobu navázanou na nejlepší československou, potažmo evropskou strojírenskou tradici,“ doplňuje.

KADEN je firma vyrábějící modely automobilů, vojenských vozidel, stavebnic a kovových dílů, která dnes zaměstnává na tři desítky lidí. Tradice firmy sahá až do roku poloviny 20. století. Letos firma slaví 70 let od založení Kovodružstva Náchod, které bylo ustaveno usnesením valné hromady 17. června 1950. V roce 2019 firmu koupila společnost SAGES Consulting s.r.o., která chce navázat na tradici firmy a nabídnout zákazníkům kvalitní českou modelařinu obohacenou o moderní design.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

NKÚ: Energetické úspory u bytových domů jsou stále minimální, stát na ně rozdělil jen třetinu plánovaných peněz

8:24 NKÚ: Energetické úspory u bytových domů jsou stále minimální, stát na ně rozdělil jen třetinu plánovaných peněz

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil podporu na snížení energetické náročnosti bytových domů za období 2…