Vyškovští připravili dalších 531 nových vojenských profesionálů. Ti nyní míří k útvarům a zařízením AČR

26.12.2018 7:35

Ve čtvrtek 20. prosince se uskutečnilo u Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově letošní poslední (VeV-VA) slavnostní vyřazení úspěšných absolventů kurzu základní přípravy.

Vyškovští připravili dalších 531 nových vojenských profesionálů. Ti nyní míří k útvarům a zařízením AČR
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.
reklama

Tříměsíční kurz pro rekruty AČR u Centra základní přípravy VeV-VA úspěšně absolvovalo 531 armádních nováčků, kteří nyní posílí útvary a zařízení napříč AČR. Za účasti velitele VeV-VA brigádního generála Radka Hasala tak převzetím absolventských certifikátů a symbolickým odzvoněním na zvon základní přípravy ukončili pomyslnou cestu základním výcvikem, který rozhodně není jednoduchý.

Ten je počáteční etapou přípravy vojáka, tedy přeměnou civilisty ve vojáka. Zahrnuje zvládnutí základních práv a povinností vojáka, hlavních činností potřebných k přežití na bojišti, včetně obsluhy a střelby z ručních zbraní. Během kurzu jsou testovány různými formami nejen znalosti a dovednosti, ale také fyzické a psychické předpoklady nezbytné pro poslání vojenského profesionála. A že to opravdu není pro každého, svědčí fakt, že 86 žáků této přípravné služby ji nedokončilo.

„Jste příslušníky armády, kterou jste již zčásti poznali, ale věřte, že i přesto jste tímto dnem pouze na začátku své kariéry a profesní přípravy,“ poznamenal v rámci ceremoniálu praporčík Pavel Hanák, starší instruktor základní přípravy a velitel vyřazení, který mimo jiné poděkoval také externím instruktorům přiveleným pro potřeby výcviku nováčků z dalších útvarů a zařízení AČR, kteří se společně s těmi vyškovskými podíleli na předání všeho základního, potřebného pro výkon vojenského povolání.

Alea iacta est, neboli kostky jsou vrženy. To hlásá nápis na zvonu základní přípravy. Další rekruty ve Vyškově čekají již ve středu 2. ledna, kdy by jich do kurzu základní přípravy mělo nastoupit kolem tří stovek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Děti otevřely první Oranžový přechod v Šumperku

17:05 Nadace ČEZ: Děti otevřely první Oranžový přechod v Šumperku

Občané Šumperku začali využívat první Oranžový přechod, který město nasvítilo díky 120tisícovému gra…