Vysoké školy utrácí zbytečně 28 milionů za vlastní sociální síť

05.09.2012 13:31

České vysoké učení technické v Praze - Fakulta elektrotechnická (FEL ČVUT), Univerzita Karlova - Matematicko-fyzikální fakulta a další školské instituce vytváří vlastní sociální síť Sitit.cz.

Vysoké školy utrácí zbytečně 28 milionů za vlastní sociální síť
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.

Po čtyřech letech práce bylo na tomto projektu vyčerpáno přibližně 23 milionů korun. Celkové náklady jsou 28 milionů korun. Školy by přitom mohly ušetřit peníze, pokud by využily otevřená nebo komerční řešení. Službu Sitit.cz nyní využívá 383 uživatelů a 85 firem.

Postup škol veřejně kritizuje Michal Martoch ze společnosti Workline, která se zabývá podporou práce na dálku a zaváděním uzavřených firemních sociálních sítí. Podle Martocha školský sektor zcela ignoruje existující sociální sítě Facebook, LinkedIn nebo uzavřené sociální sítě jako je například Yammer. Všechny tyto služby mají také bezplatnou verzi. V úvahu by rovněž připadalo využití bezplatné sociální sítě Diaspora, na jejímž vývoji se podílí celosvětová komunita uživatelů.

"Není v pořádku zadávat projekt na vytvoření sociální sítě informatiků, který skončí nejspíše miliony korun vyhozenými za to, že státní sektor ignoruje už zavedené a osvědčené sociální sítě. Hlavně ale není vůbec jasné, proč vlastně zadavatel projektu Ústav informatiky AV ČR potřebuje nějaké placené řešení, když např. budování profesionálních kontaktů prostřednictvím profesionální sociální sítě LinkedIn je dostatečně sofistikované a hlavně funguje," vysvětluje Michal Martoch. "Velmi pochybuji o tom, že se investice do sociální sítě IT profesionálů v regionech ČR vyplatí", říká Michal Martoch.

Projekt Sitit.cz vzniká v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Je registrován pod č. CZ.1.07/2.4.00/12.0039 s názvem Sociální síť informatiků v regionech České Republiky.

O nás

Michal Martoch je spoluzakladatel a konzultant společnosti WorklineSluzby.cz, která zavádí ve firmách nástroje pro snadnou práci přes internet (online kanceláře, firemní sociální sítě, webináře, e-learning, videokonference apod.). Firma také poskytuje konzultace a školení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo financí: OECD zveřejnilo Hospodářský přehled ČR 2018

9:54 Ministerstvo financí: OECD zveřejnilo Hospodářský přehled ČR 2018

V pondělí 16. července 2018 byl v Praze za přítomnosti předsedy vlády ČR Andreje Babiše a generální…