Výstavba inovativního jaderného reaktoru BREST-300 začne v příštím roce

18.10.2018 9:51

Během příštích 10 let vyroste v ruském Seversku unikátní energetický komplex, který na světě nemá obdoby. Bude zde reaktor BREST-300 chlazený olovem, linka na výrobu nitridického paliva a linka na recyklaci jaderného paliva.

Výstavba inovativního jaderného reaktoru BREST-300 začne v příštím roce
Foto: Rosatom
Popisek: BREST - Vizualizace reaktorové budovy s reaktorem BREST-300

Výstavba samotného reaktoru má začít v příštím roce, což oznámil Vitalij Chadějev, viceprezident palivové společnosti TVEL (součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom).

V místě, kde bude reaktor BREST stát, již probíhají stavební práce. Jako první část energetického komplexu ODEK (Opytno-demonstracionnyj eněrgetičeskij komplex) vzniká linka pro fabrikaci paliva pro reaktor BREST-300. Ta bude vyrábět speciální nitridické palivo, které tvoří nitridy uranu a plutonia a které má v některých ohledech lepší provozní charakteristiky než dnes běžně používané palivo vyrobené z oxidu uranu.

„V současnosti probíhá stavba první etapy ODEK, linky na fabrikaci paliva. K dnešnímu dni je hotovo zhruba 60 % stavebních prací a bylo vyrobeno a dodáno prakticky všechno důležité vybavení. Dodávky plánujeme dokončit do konce roku 2018 a poté začnou montážní práce,“ vysvětlil Chadějev během konference Uzavírání palivového cyklu jaderné energetiky za pomoci rychlých reaktorů, která proběhla minulý týden v Tomsku. Dodal, že spuštění nové linky má proběhnout v roce 2021 a průmyslová výroba začne v roce 2023.

„Projekt jaderného reaktoru je zatím ve stadiu kontroly dokumentace a přepracovací linka je ve fázi úpravy dokumentace. Plánujeme, že výstavbu vlastního bloku s reaktorem začneme v příštím roce,“ uvedl Chadějev. Vjačeslav Peršukov, člen vedení Rosatomu, doplnil: „Fyzikální spouštění reaktoru BREST-300 je naplánováno na rok 2026,“ a dodal, že všechny důležité technické otázky v oblasti výzkumu a vývoje již byly vyřešeny. Linka na přepracování použitého paliva z reaktoru BREST má zahájit svůj provoz v roce 2028.

Všechna tato zařízení vznikají v rámci projektu Proryv (česky průlom), který patří mezi nejdůležitější projekty ve světové jaderné energetice. Jeho cílem je zavést do praxe energetické technologie nové generace, které umožní uzavřít jaderný palivový cyklus. Reaktor BREST-300 patří mezi rychlé reaktory chlazené kapalným olovem a použité palivo, které vyprodukuje, bude v přilehlé továrně přepracováno, aby mohlo být znovu energeticky využito. Komplex ODEK vzniká ve společnosti Sibirskij chimičeskij kombinat, která patří do struktury TVELu a zabývá se zpracováním uranu a dalších radioaktivních látek. Nachází se u města Seversk na Sibiři.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Vánoční stromky letos potěší děti ve 170 zařízeních

12:46 Lesy ČR: Vánoční stromky letos potěší děti ve 170 zařízeních

Lesníci ze státního podniku rozvážejí 400 stromků do 170 pobytových dětských zdravotnických a sociál…