Výstaviště Flora Olomouc: Hlavní expozici podzimní Flory tvoří 40 tun kvalitní české zeleniny a ovoce. Bude i na prodej

23.09.2022 10:06 | Tisková zpráva

Bezmála 40 tun špičkové zeleniny a ovoce vypěstované v České republice se letos podařilo nashromáždit pro hlavní expozici podzimní výstavy Flora Olomouc – Hortikomplex. S podtitulem Plody otce genetiky se koná od čtvrtka 29. září do neděle 2. října na olomouckém Výstavišti Flora.

Výstaviště Flora Olomouc: Hlavní expozici podzimní Flory tvoří 40 tun kvalitní české zeleniny a ovoce. Bude i na prodej
Foto: flora-ol.cz
Popisek: Výstaviště Flora Olomouc - logo

Kvalitní zelenina a ovoce od zkušených českých pěstitelů zde navíc bude díky spolupráci se Zelinářskou unií Čech a Moravy a Ovocnářskou unií ČR na prodej přímo ve foyer pavilonu A. 

Bohatá nabídka podzimní výstavy tím rozhodně nekončí. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční Zahradnické trhy, festival gastronomie a nápojů Olima, ochutnávky vína v rámci akce Dny moravských vín, Mezinárodní včelařskou výstavu, bohatý doprovodný program a na expozici Českého zahrádkářského svazu pojmenovanou Mendelova zahrádkářská laboratoř s oblíbeným posezením u vína a pěstitelskou poradnou.

Cenově zvýhodněné vstupenky jsou již nyní k dostání na webu Výstaviště Flora Olomouc.

Zážitek z Flory: Lidé se projdou pod velkými oblouky plnými květin

Centrální expozice v pavilonu A má název Plody otce genetiky, připomene letošní 200. výročí narození Gregora J. Mendela – objevitele základních principů dědičnosti. Autory expozice jsou uznávaní floristé Pavlína Švecová a Zdeněk Kupilík.

Kromě desítek tun prvotřídních výpěstků nejrůznějších odrůd a druhů od nejlepších tuzemských zelinářů a ovocnářů bude centrální expozici dominovat floristická výzdoba a také gotická sakrální architektura.

Připomene Mendelovo působiště – augustiniánský klášter v Brně, jemuž vévodí bazilika Nanebevzetí Panny Marie postavená ve stylu slezské gotiky. Přes celý pavilon se tak mimo jiné budou klenout působivé pětimetrové oblouky plné květin.

„Hlavní expozici, kterou financuje Statutární město Olomouc, budou coby připomínka Mendelovy vědecké práce doplňovat Vědecko-výzkumné laboratoře. Interaktivní a hravou formou se zde představí významná vědecká pracoviště, která se věnují genetice a šlechtění, zemědělskému výzkumu a péči o genetické zdroje nejrůznějších kulturních plodin,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Na galerii pavilonu A bude připravena prezentace členů sdružení pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin PELERO CZ.

Součástí podzimní výstavy jsou i velice oblíbené Zahradnické trhy, na které letos dorazí více než 150 pečlivě vybraných prodejců s bohatou nabídkou výpěstků, nářadí pro kutily či zahradnických a domácích potřeb.
G. J. Mendela v rámci výstavy připomene také netradiční expozice s názvem Staň se Mendelem v nádherné historické oranžerii. Návštěvníkům přiblíží příběh objevu zákonů dědičnosti. 

Hvězdy z Peče celá země dorazí na festival Olima, pokřtí svoji knihu

Zvláštní pozornost návštěvníků si díky účasti známých osobností zaslouží festival gastronomie a nápojů Olima.

Jeho součástí je mimo jiné od 29. od 30. září 26. ročník tradiční kuchařské soutěže určené mladým kuchařským talentům Gastro Olomouc Olima Cup a dále od 1. do 2. října 4. ročník cukrářské soutěže Moravský cukrářský šampionát.

„A právě na zápolení cukrářů zavítají coby moderátoři hvězdy z pořadu Peče celá země známý cukrář Josef Maršálek a Tereza Bebarová,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

S Josefem Maršálkem a Terezou Bebarovou se návštěvníci budou moci setkat nejenom při moderování, ale také při slavnostním křtu jejich nové knihy Čas na pečení! Naplánovaný je v rámci festivalu Olima na sobotu 1. 10. ve 14 hodin.

Velké oblibě se u návštěvníků gastrofestivalu Olima těší i mezinárodní Grand Prix ovocných destilátů Flora košt, v jehož rámci odborné poroty ohodnotily více než 300 vzorků.

Své místo v rámci festivalu Olima má odtajnění výsledků soutěžního klání o nejlepší marmeládu Flora džem a také nové soutěže Flora mošt. Uskuteční se zde i slavnostní vyhlášení letošních držitelů certifikátu Regionální potravina Olomouckého kraje a

Výrobek Olomouckého kraje.

Návštěvníci se dále kromě bohatého doprovodného a kulturního programu mohou těšit na soutěž pro žáky základních škol Dýňodlabání či na prodejní Mezinárodní včelařskou výstavu pod patronátem Českého svazu včelařů.

Především pro menší návštěvníky a jejich rodiče je na výstavách Flora Olomouc připravena oblíbená venkovní expozice domácích zvířat Babiččin dvoreček. Počítat s ní mohou i letos.

Součástí akce Rozkvetlé památky jsou i komentované prohlídky

V souvislosti s podzimní výstavou Flora Olomouc – Hortikomplex pořádá Výstaviště Flora Olomouc ve spolupráci s předními českými floristy od 29. září do 14. října 2022 akci Rozkvetlé památky – přehlídku jedinečných květinových aranžmá nainstalovaných v trojici olomouckých chrámů.

Tento rok jde o Husův sbor, kostel sv. Cyrila a Metoděje v městské části Hejčín a chrám Zvěstování Páně na Dolním náměstí. „Ve všech kostelích je připravená série komentovaných prohlídek s tvůrci jednotlivých aranžmá,“ doplnil Michal Poláček, tiskový mluvčí Výstaviště Flora Olomouc.  

V hejčínském kostele sv. Cyrila a Metoděje jsou komentované prohlídky naplánované na čtvrtek 29. 9. v 16 hodin a na čtvrtek 13. 10. v 15 hodin. V Husově sboru se lidé budou moci s tvůrci setkat ve čtvrtek 29. 9. ve 14 hodin a ve středu 5. 10. v 15 hodin.

V Kostele Zvěstování Páně jsou prohlídky s autory připravené na čtvrtek 29. 9. v 15 hodin a ve středa 5. 10. ve 14 hodin.

Flora Olomouc – Hortikomplex 2022
Termín: čtvrtek 29. září až neděle 2. října 2022
Místo: Výstaviště Flora Olomouc
Čas konání: čtvrtek – sobota 9:00 - 17:00, neděle 9:00 - 16:00
Zákl. vstupné: online 167,- Kč, na místě při výstavě 170,- Kč
Prodej vstupenek: ZDE
FB událost: ZDE  

ZÁKLADNÍ ROZDĚLENÍ EXPOZIC:
Pavilon A: hlavní expozice Plody otce genetiky + Vědecko-výzkumné laboratoře
Přístavba pavilon A přízemí: Mendelova zahrádkářská laboratoř – expozice ČZS
Přístavba pavilon A patro: Olima – festival gastronomie a nápojů
Pavilon E: Grand Prix ovocných destilátů Flora košt, gastrofestival Olima
Pavilon H: Mezinárodní včelařská výstava
Oranžerie: Staň se Mendelem – příběh objevu zákonů dědičnosti 
Venkovní areál výstaviště a pavilon G: Zahradnické trhy
Areál Samba: Doprovodný program

Záštitu nad akcí převzali ministr zemědělství Ing. Zdeněk Nekula, ministr kultury Martin Baxa, hejtman Olomouckého kraje Ing. Josef Suchánek, primátor statutárního města Olomouce Mgr. Miroslav Žbánek, MPA a rektor Mendelovy univerzity v Brně prof. Dr. Ing. Jan Mareš.

Akce se koná díky spolupráci Výstaviště Flora Olomouc se Zelinářskou unii Čech a Moravy, Ovocnářskou unii Moravy a Slezska, Školkařský svazem Ovocnářské unie České republiky, Svazem školkařů České republiky, Českým zahrádkářským svazem, Výzkumným ústavem rostlinné výroby, Agronomickou fakultou Mendelovy univerzity v Brně a Českým svazem včelařů.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Na soutěži „Slezská Harta 2024“ poměřovalo své síly dvacet týmů

22:04 HZS ČR: Na soutěži „Slezská Harta 2024“ poměřovalo své síly dvacet týmů

Vodní nádrž Slezská Harta hostila, ve středu 12.6.2024, letos již XXIV. ročník soutěže ve vodním zác…