Wikimedia: Encyklopedie startuje soutěž v psaní o českém kulturním dědictví

15.01.2019 17:25

Od 15. ledna až do 15. března 2019 se na české Wikipedii uskuteční soutěž v psaní článků. Nese název Popiš památku a za cíl si klade zvýšení povědomí o našem kulturním dědictví – významných vilách, hradech, pevnostech nebo mostech.

Wikimedia: Encyklopedie startuje soutěž v psaní o českém kulturním dědictví
Foto: cs.wikipedia.org
Popisek: Wikipedie - logo
reklama

V České republice jich máme okolo čtyřiceti tisíc, na Wikipedii jich však stále několik tisícovek svůj článek nemá. Encyklopedii přitom používají statisíce lidí – a je proto škoda, že si nemohou o řadě našich kulturních památek přečíst.

Dobrovolníky z české Wikipedie tento fakt samozřejmě mrzí, a proto se rozhodli uspořádat soutěž (ZDE). „V předchozích letech jsme uskutečnili celou řadu soutěží, které se věnovaly různým tématům. Nejvíce se ale soustředíme na kulturní památky. V letech 2012, 2013 a 2014 jsme pořádali fotografickou akci s názvem Wiki miluje památky. Díky ní se podařilo získat přes dvacet tisíc fotografií. Měli jsme i řadu editačních soutěží, při nichž se účastníci zaměřili na místopis v sousedních zemích. Akce s názvem Popiš památku se koná již podruhé; loni probíhala měsíc a napsalo se přes 150 článků,“ sdělil místopředseda spolku Wikimedia Česká republika Jan Loužek.

A jak se zapojit? Snadno! Do soutěže se přihlásíte ZDE. Pokud napíšete nějaký článek o kulturní památce, potem jej pomocí tlačítka „Přiřadit článek sobě“ přihlaste do soutěže. Soutěžící budou ohodnoceni podle počtu a délky napsaných článků. Kdo napíše nejvíce, vyhraje knižní ceny, které spolek Wikimedia Česká republika poskytne.

Pro lepší orientaci v tématu jsou na české Wikipedii připraveny seznamy kulturních památek podle jednotlivých měst a okresů, takže každý může najít památku, kterou zná nebo která mu je nejblíže. Stačí se jen podívat do mapy, vybrat svůj kraj a začít psát!

Stránky soutěže ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojenské lesy a statky: Stezka Olšina vyhrála hlasování veřejnosti o dřevěnou stavbu roku

17:17 Vojenské lesy a statky: Stezka Olšina vyhrála hlasování veřejnosti o dřevěnou stavbu roku

Dřevěnou stavbou roku je podle hlasování veřejnosti nová naučná stezka, kterou na šumavské Olšině o …