ZP 211 ocenila výjimečné činy záchranářů

05.04.2018 9:56

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky se letos, jako již tradičně, stala hlavním partnerem soutěže Zlatý záchranářský kříž. Tato soutěž vyvrcholila 29. března 2018 na Pražském hradě.

ZP 211 ocenila výjimečné činy záchranářů
Foto: ZP MV ČR
Popisek: ZP MV ČR
reklama

Posláním Zlatého záchranářského kříže je ocenit výjimečné, profesionálně zvládnuté zásahy hasičů, zdravotníků, vojáků, policistů a jiných složek integrovaného záchranného systému, dobrovolníků i profesionálů, neziskových organizací působících v oblasti záchranářství, stejně jako ocenit obětavé činy první pomoci laiků (dětí i dospělých) a podpořit význam záchranářské profese i stavovskou čest záchranářů všech oborů.

Při této příležitosti vítězové převzali ocenění za nejlepší záchranářské činy roku 2017 z rukou prezidenta republiky Miloše Zemana a mimo jiné i z rukou Jana Šrámka, ředitele Odboru právních agend ZP MV ČR. V letošním roce bylo předáno celkem 8 Zlatých záchranářských křížů, 4 čestná uznání a 3 speciální ceny.

Ředitel Jan Šrámek předával ocenění za vítězný čin v kategorii profesionál jednotlivec: Záchrana řidiče z hořícího auta - oceněný nprap. Petr Studený.

22. ledna 2017 jel nprap. Petr Studený jako obvykle do práce. Když se se svým vozem nacházel na silnici č. 379 před obcí Drnovice, již z dálky viděl neobvyklou záři. Po chvíli uviděl osobní automobil, který se následkem dopravní nehody nacházel v příkopu mimo vozovku a hořel.

Požár byl již rozšířen z motorové části do vnitřního prostoru vozidla. Vedle hořícího vozidla stál muž, který právě telefonoval a na dotaz potvrdil, že se uvnitř nachází osoba. Petr Studený se k vozidlu přiblížil, dveře nebylo možné otevřít, tak nezaváhal a zraněného muže vyprostil z vozidla skrze okénko u řidiče. Následně zraněného řidiče odtáhl cca 10 metrů od vozidla, kde ho zanechal v péči muže, který se nacházel u nehody již před jeho příjezdem. Pro silné podezření, že je uvnitř vozidla další osoba, se k vozidlu vrátil, provedl průzkum vnitřního prostoru a započal vozidlo hasit prostřednictvím vlastního hasicího přístroje. Hašení již bylo pro velkou intenzitu a rozsah požáru neúčinné. Zároveň v době, kdy se pokoušel požár lokalizovat, oznámil událost na tísňovou linku hasičů. Na místo se dostavila jednotka Hasičského záchranného sboru Územního odboru Vyškov a posádka Zdravotnické záchranné služby. Žádná další osoba na místě nehody nebyla již nalezena, požár byl zlikvidován a zraněného muže odvezla záchranná služba do nemocnice na ošetření. Tímto činem pan Petr Studený bezprostředně zachránil lidský život.

Záštitu nad letošním ročníkem Zlatého záchranářského kříže převzali prezident republiky Miloš Zeman, ministr vnitra Lubomír Metnar, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, předseda vlády Andrej Babiš, generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba a policejní prezident genmjr. Mgr. Bc. Tomáš Tuhý.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky si velice cení těchto výjimečných činů - jak z řad profesionálů, tak i z řad laiků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agentura ochrany přírody a krajiny: Příroda je na dosah všude: pomozte nám mapovat veverky

9:45 Agentura ochrany přírody a krajiny: Příroda je na dosah všude: pomozte nám mapovat veverky

Za přírodou není nutné jezdit do turisticky atraktivních míst, najít ji totiž můžeme doslova za humn…