Za nižší emise nižší úrok. ČEZ uzavřel již třetí úvěr, vázaný na ekologické ESG parametry

13.04.2024 20:05 | Tisková zpráva

Společnost ČEZ uzavřela další, v pořadí již třetí, úvěr navázaný na rating ESG. Objem úvěrové linky, poskytnuté pobočkou CaixaBank působící na polském trhu, činí 2,5 miliardy korun.

Za nižší emise nižší úrok. ČEZ uzavřel již třetí úvěr, vázaný na ekologické ESG parametry
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Stejně jako u předchozích dvou úvěrových smluv platí, že pokud ČEZ v příštích letech splní své dekarbonizační závazky, získá při čerpání výhodnější úrokovou sazbu, zatímco v případě zhoršení ESG parametrů mu naopak úroky poskočí nahoru. Celkem má ČEZ v rámci všech tří úvěrů vázaných na ESG možnost čerpat až 13,5 miliardy korun. V současnosti patří z pohledu udržitelnosti mezi top 13 % nejlépe hodnocených veřejně obchodovaných společností světa.

„Úvěrové linky vázané na konkrétní ESG cíle, jako je například snižování emisní intenzity, jsou již standardem nabízeným čím dál větším počtem bank a jiných finančních institucí. V ČEZ máme nastavenou velmi robustní dekarbonizační strategii, jako první česká firma se dokonce můžeme pochlubit mezinárodní validací našich klimatických cílů od iniciativy SBTi. Tento způsob úvěrování tedy budeme chtít využívat čím dál častěji. Uzavřená linka s CaixaBank patří do portfolia našich komitovaných úvěrových back-up linek. Reference na ESG rating a byla zvolena s ohledem na krátký horizont úvěrové linky,“ řekl člen představenstva a ředitel divize finance Martin Novák.

Anketa

Kdo byl vaším favoritem ve druhém kole slovenských prezidentských voleb?

hlasovalo: 17757 lidí

Úvěrové parametry se u této půjčky odvíjejí od ratingu stanoveného jednou z předních mezinárodních ESG ratingových agentur.

CaixaBank je přední finanční skupina ve Španělsku s objemem aktiv více než 600 miliard EUR a relevantní pozicí na evropské úrovni. Banka se zavázala etablovat se jako měřítko udržitelnosti v Evropě. Podle každoročního hodnocení Refinitiv LSEG byla CaixaBank v roce 2023 vedoucí bankou pro udržitelné financování v regionu EMEA.

Skupina ČEZ představila v roce 2021 svou byznysovou strategii Čistá Energie Zítřka založenou právě na pilířích ESG. Klíčovou součástí environmentálního pilíře je dekarbonizace portfolia, snižování emisí skleníkových plynů i dalších znečisťujících látek a dosažení klimatické neutrality do roku 2040. V loňském roce snížila Skupina ČEZ svou emisní intenzitu meziročně o 8 %.

V hodnocení udržitelnosti se Skupina ČEZ za poslední tři roky významně posunula. Ratingový agregát CSR Hub, který hodnocení pro Skupinu ČEZ přepočítává od cca 30 nejvýznamnějších mezinárodních agentur, aktuálně zařazuje ČEZ mezi 13 % nejlépe hodnocených firem. V jeho databázi je přes 36 tisíc společností z celého světa.

První úvěrovou linku vázanou na ESG ukazatele uzavřela Skupina ČEZ v létě 2023 v UniCredit Bank a to v hodnotě 7,5 miliardy korun, následovala úvěrová linka u Všeobecné úvěrové banky v hodnotě 3 miliard korun. Společně s nejnovější linkou od CaixaBank tak celkový objem disponibilních úvěrů vázaných na ESG činí cca 13 miliard korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

nezávislost

Dobrý den, podle vás jsme nejsme politicky nezávislí, znamená to, že volby jsou u nás zbytečné? Taky tvrdíte, že je třeba, abysme byli nezávislí i ekonomicky a v zemědělství. Je to ale vůbec možné, když je naše ekonomika závislá na exportu a na německé ekonomice? A co se týče zemědělství, jak chcete...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Rallye Rejvíz 2024

22:04 Policie ČR: Rallye Rejvíz 2024

Trénovali to, co se skutečně stalo.