Za osm let Asekol vybral tolik elektra, že by zaplnilo celé Václavské náměstí

13.08.2013 10:20 | Zprávy

Zpětný odběr elektrospotřebičů v České republice slaví již 8 let. Množství vytříděného elektroodpadu za rok dlouhodobě splňuje limity EU, lidé se o zpětný odběr zajímají a všímají si nových možností kolem sebe. Přesto se však např. drobného elektra dostane k recyklaci jen sotva 25 %. V domácnostech se navíc nachází další miliony nepoužívaných či historických zařízení.

Za osm let Asekol vybral tolik elektra, že by zaplnilo celé Václavské náměstí
Foto: asekol.cz
Popisek: ASEKOL - logo

Ohlédnutí za uplynulými osmi lety sběru elektroodpadu jasně ukazuje, že se Češi spotřebiče třídit naučili a množství správně vyhozeného elektra nás dlouhodobě na první místo mezi státy Střední a Východní Evropy. S 5 kilogramy na osobu a rok se nám daří plnit platné limity Evropské unie, které ukládají České republice vybrat 4 kg elektroodpadu na občana. Přesto však máme určité rezervy a zmíněné evropské kvóty se navíc v příštích letech ještě zpřísní.

„Od roku 2005, kdy byl u nás zpětný odběru uzákoněn, jsme vybrali více než 100 tisíc tun vysloužilých spotřebičů, které by pro ilustraci zaplnily celé Václavské náměstí v Praze až do výše čtvrtého patra,“ říká Hana Ansorgová, manažerka komunikace neziskové organizace ASEKOL, zabývající se sběrem elektroodpadu. „Češi se za ty roky naučili třídit, znají možnosti zpětného odběru a v zásadě vědí, proč je třeba třídit,“ dodává. Toto však platí zejména pro velké spotřebiče, jako jsou ledničky, pračky nebo také staré televizory s CRT obrazovkou. Drobných spotřebičů se do zpětného odběru dostane jen sotva čtvrtina.

„Z našeho průzkumu také vyplynulo, že se v České republice nachází přes 9 milionů nepoužívaných spotřebičů z těch skupin elektra, které dle zákona ASEKOL vybírá. Historických elektrozařízení, tedy zařízení uvedených na trh před rokem 2005, je pak dle našeho odborného odhadu 18,5 milionu kusů. V případě CRT televizorů a počítačových monitorů se jich zatím zrecyklovalo dokonce jen 55 %,“ vysvětluje Ansorgová. Historické spotřebiče přitom tvoří až 90 % celého zpětného odběru kolektivního systému ASEKOL.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Zrušení dočasné ochrany pro cizince pachatele

Chápu to dobře, že mají u nás migranti nějakou ochranu, která trvá, i když se dopustí nějakého trestného činu, a že je není možné vykázat do země, odkud přišli? Vždyť to je úplně absurdní. A jestli vás také chápu dobře, tak tuto ochranu chcete pro zrušit. Zajímá mě, zda máte nějakou podporu i u jiný...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Praha v pilotním programu letos rozdělí na podporu herního vývoje dva miliony korun

16:26 MHMP: Praha v pilotním programu letos rozdělí na podporu herního vývoje dva miliony korun

Pražští radní v pondělí schválili vyhlášení pilotního dotačního programu pro oblast herního vývoje p…