Za první rok správy nádraží vynaložila SŽDC za opravy a přípravu staveb 215 milionů korun

10.07.2017 14:47

Právě před rokem proběhl dlouho očekávaný převod nádraží pod SŽDC. Za první rok správy nádraží vynaložila následně státní organizace do oprav, stavebních úprav nebo projektové přípravy přes 215 milionů korun. Zcela dokončených je 149 stavebních akcí za bezmála 110 milionů, další desítky větších či menších oprav běží. Proměnou prošla třeba nádraží v Kostomlatech nad Labem, Dobříši či Rakovníku. V srpnu se dokončí i poslední etapa rekonstrukce náchodského nádraží, cestujícím slouží nové nádraží v Karlových Varech či České Lípě.

Za první rok správy nádraží vynaložila SŽDC za opravy a přípravu staveb 215 milionů korun
Foto: SŽDC
Popisek: SŽDC

Odkoupení části závodu ČD, jejíž součástí bylo 1 569 budov a 1,385 milionu metrů čtverečních pozemků v bezmála 950 lokalitách osobních nádraží, bylo bezesporu dlouho očekávanou událostí roku 2016. České dráhy ji odprodaly za 3,31 miliardy korun. Transakce se netýkala hlavního nádraží v Brně a pražského Masarykova nádraží. Do konce loňského roku byl celý proces koupě části závodu zdárně dokončen i z hlediska nezbytných legislativních formalit.

„Není žádným tajemstvím, v jakém technickém stavu je řada nádraží, stojí před námi nelehký úkol. Očekáváme, že náklady na opravy i investice si podle prvotních odhadů vyžádají kolem 10 miliard korun. Jejich realizace potrvá celou řadu let. Loni jsme zahájili drobné opravy, letos úspěšně pokračujeme. Nepoměr mezi opravami a rozsáhlejšími rekonstrukcemi v prvním roce správy nádraží je dán tím, že České dráhy neměly až na několik výjimek projekčně připravenou žádnou stavbou, zároveň má SŽDC odlišné představy o rozsahu a charakteru rekonstrukcí a revitalizací nádraží,“ vysvětluje náměstek generálního ředitele pro správu majetku Tomáš Drmola a současně doplňuje: „Proto jsou ještě letos v plánu opravy za bezmála 600 milionů korun, dalších 57 milionů jde na zahájení rozsáhlejších rekonstrukcí sedmi nádraží, na projektovou přípravu necelé sedmdesátky nádraží pak letos vynaložíme 90 milionů korun. V dalších letech očekáváme výrazný nárůst objemu investičních prostředků do rekonstrukcí.“

Za správu nádraží zodpovídá ve struktuře SŽDC šest regionálně působících Správ osobních nádraží (SON) v Praze, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Olomouci a Brně. Finanční prostředky jsou rozdělovány podle aktuálního stavu nádražních budov, potřeby akutních oprav, hustoty železniční dopravy, frekvence cestujících, počtu objektů a dalších faktorů. Opravy tak probíhají napříč celou republikou.

V loňském roce a v první polovině letošního roku se realizují především opravy menšího rozsahu. Jako příklad lze uvést výměnu oken a dveří, opravy přístřešků, střešních krytin a fasád. Upravují se ale také prostory pro cestující, například interiéry čekáren, nádražních hal či sociálních zařízení. Nejčastější byly především výměny výplní, jedná se o desítky oprav, namátkou v Hradci Králové, Dvoře Králové nad Labem, Raspenavě, Hrubé Skále, Bílé Třemešné, Dobrušce, Staré Pace, Všetatech, Staňkově, Staré Roli, Olomouci-Nové Ulici, Suchdolu nad Odrou či Hranicích na Moravě. Novou či opravenou fasádu mají nádraží v Ivančicích, Novém Jičíně, Háji ve Slezsku, Rumburku, Ústí nad Labem západě, Boleticích nad Labem, Stráži nad Ohří a dalších.

Mezi první nádraží opravená ve větším, komplexnějším rozsahu patří ta v Dobříši za 2,7 milionu korun, v Kostomlatech nad Labem za 3,2 milionu nebo v Rakovníku za více než 4 miliony korun.

Ještě letos zahájí SŽDC rekonstrukce nádraží v Břeclavi, Kuřimi, Hradci Králové, Turnově, Lipníku nad Bečvou, Přerově a Sokolově. Předpokládané celkové investiční náklady na započaté rekonstrukce činí cca 211 milionů korun, letos se z této částky stihne proinvestovat přibližně 57 milionů. Před dokončením je poslední etapa rekonstrukce náchodského nádraží za přibližně 14 milionů korun. Samotné realizaci staveb musela předcházet aktualizace projektových dokumentací, které SŽDC odkoupila od Českých drah.

Rok 2018 bude již ve znamení větších rekonstrukcí. SŽDC finalizuje přípravu Programu rekonstrukcí a revitalizací osobních nádraží pro rozmezí let 2018–2022, který představí správce nádraží na konci letních prázdnin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: komerční tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rada pro výzkum, vývoj a inovace projednala program SIGMA na podporu aplikovaného výzkumu a inovací

22:11 Rada pro výzkum, vývoj a inovace projednala program SIGMA na podporu aplikovaného výzkumu a inovací

V pátek 26. listopadu proběhlo ve Strakově akademii pravidelné zasedání Rady pro výzkum, vývoj a ino…