Začíná vyklízení budovy bývalé plicní kliniky v Praze. SŽDC neprodleně zahájí nezbytné opravy

11.01.2019 10:21

V pražské Jeseniově ulici se uskuteční soudem nařízená exekuce v objektu bývalé plicní kliniky, kterou v říjnu 2016 získala od státu Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Budovu obsadili již v roce 2014 squatteři, dnes vystupující pod Autonomním sociálním centrem Klinika. Pražský městský soud rozhodl už v září 2017 o vyklizení objektu. Stížnost proti tomuto rozhodnutí zamítl vloni v listopadu Ústavní soud, termín exekučního vyklizení byl stanoven na 10. ledna.

Začíná vyklízení budovy bývalé plicní kliniky v Praze. SŽDC neprodleně zahájí nezbytné opravy
Foto: szdc.cz
Popisek: Správa železniční dopravní cesty

„SŽDC ctí zákony a rozhodnutí soudu, které platí pro všechny občany bez výjimky. Soudy všech instancí potvrdily, že správcem objektu je SŽDC, paní Virtová jako právní zástupce aktivistů z Kliniky byla vyzvána k vyklizení celého objektu do jednoho měsíce od vydání soudního rozhodnutí. SŽDC jako státní organizace má ze zákona povinnost pečovat o svůj majetek tak, aby se nesnižovala jeho hodnota, a musí využít všechny právní možnosti, aby zabránila jeho případnému ničení,“ říká generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda a dodává: „Výkon exekuce provádí soudem stanovený exekutor, a to zcela nezávisle na SŽDC. Máme zájem na klidném a nekonfliktním průběhu exekuce, o což jsem také požádal exekutora.“  

Podle znaleckého posudku zaměřeného na technický stav budovy je objekt v současné době zasažen jak působením vnějších vlivů, například intenzivních srážek nebo střídání teplot, tak aktivitami provozovanými uvnitř budovy. Může dojít k náhlé změně a budova se může dostat do havarijního stavu s nepřípustným rizikem ohrožení lidského zdraví v případě zdržování se osob v jejích prostorách.

V okamžiku převzetí objektu z rukou exekutora SŽDC neprodleně zahájí úklidové a udržovací opravné práce, které odstraní nevyhovující stavební úpravy a pomohou vyřešit zatékání do budovy tak, aby se zabránilo další devastaci objektu do doby zahájení rekonstrukce.

Samotnou rekonstrukci budovy plánuje SŽDC v souladu s územním plánem, je vypracovaná projektová dokumentace a běží stavební řízení. Následně se do objektu přesune padesátka zaměstnanců státní organizace, kteří jsou nyní v prostorách s komerčním nájmem. Do poloviny roku vypíše SŽDC soutěž na zhotovitele stavby a po získání stavebního povolení a nabytí právní moci zahájí rekonstrukční práce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Probační a mediační služba řeší problémy s dodavatelem elektronického monitorovacího systému

22:03 Probační a mediační služba řeší problémy s dodavatelem elektronického monitorovacího systému

Probační a mediační služba aktuálně intenzivně řeší problémy s dodavatelem elektronického monitorova…