Zájem o živý přenos roste, Letiště Praha přinese nyní pohled i na vedlejší dráhu

02.05.2021 7:34

Pokud se nemůžete odtrhnout od živého přenosu z Letiště Václava Havla Praha, pravděpodobně patříte k fanouškům, kteří provoz na hlavní dráze největšího českého letiště sledují online prostřednictvím YouTube kanálu Letiště Praha nebo internetové televize Mall.tv.

Zájem o živý přenos roste, Letiště Praha přinese nyní pohled i na vedlejší dráhu
Foto: Archiv
Popisek: Letiště Praha - logo

Od spuštění v únoru 2020 má totiž online vysílání z provozu na pražském letišti celkem více než 10,8 milionů zhlédnutí na obou dostupných platformách a zájem o sledování roste u nás i v zahraničí. V souvislosti s plánovanou údržbou hlavní dráhy umožní nyní Letiště Praha veřejnosti i nový pohled na starty a přistání z vedlejší dráhy.

Celosvětově unikátní řešení živého přenosu spojuje obraz, zvuk, informace o konkrétních letadlech i aktuální fotografie strojů. Veřejnost má tak jedinečnou možnost pozorovat odlety i přílety blízkých nejen při cestách za zážitky, ale dozvědět se také zajímavé informace z provozu pražského letiště, včetně detailů o registracích a typech letadel či destinacích, do kterých míří. Celé vysílání je k dispozici 24 hodin denně online díky kameře umístěné v blízkosti hlavní dráhy 06/24. Přenos doplňuje i reálná komunikace mezi posádkami letadel v kokpitu s řídícími letového provozu.

Letecký provoz na pražském letišti bude nyní na více než dva měsíce převeden pouze na vedlejší dráhu 12/30, kde budou letadla vzlétat a přistávat ve zkrácené délce 2950 metrů místo standardních 3250 metrů. Na hlavní vzletové a přistávací dráze 06/24 bude totiž od pondělí 26. dubna 2021 do začátku července probíhat plánovaná údržba. Odborníci budou provádět technické a stavební činnosti související se zvýšením bezpečnosti provozu. Dojde například k úpravě protismykových vlastností vozovky na dráze broušením, ale také k úpravě terénu v okolí ranveje.

Anketa

Kdyby teď hospoda poblíž načerno otevřela zahrádku, zašli byste posedět?

53%
34%
hlasovalo: 20307 lidí

„Zájem o tzv. slow television, kdy lidé pozorují doma například letecký provoz místo televize, roste. Aby mohla veřejnost sledovat letadla prostřednictvím oblíbeného živého přenosu i během údržby hlavní dráhy, rozhodli jsme se ve spolupráci s internetovou televizí Mall.tv, že na toto období umístíme novou kameru na budovu Terminálu 2. Díky ní tak zprostředkujeme fanouškům letadel i našeho letiště pozorování provozu na vedlejší ranveji,“ uvedla Marcela Tučníková, manažerka externí komunikace a marketingu Letiště Praha.

Živý přenos z nově umístěné kamery bude k dispozici od začátku údržby dráhy. Diváci ho mohou sledovat na YouTube kanálu Letiště Praha (ZDE) nebo na internetové televizi Mall.tv (ZDE). Jednotlivé vzlety a přistání lze přehrát i o několik hodin zpětně a vidět tak veškeré pohyby na dráze.

Přímo v okolí Letiště Václava Havla Praha pak mohou zájemci pozorovat přílety a odlety z vyhlídek, tzv. spotterských valů. Veřejnost může navštívit pozorovací místo v obci Kněževes, které je vhodné zejména pro pozorování provozu na hlavní dráze 06/24. Dalším oblíbeným místem pro sledování letadel je také spotterský val u obce Hostivice, kde je vyhlídka umístěna v blízkosti křížení obou drah a je tak vhodná i pro sledování provozu z vedlejší dráhy.

Další zajímavé informace o pozorování letadel jsou k dispozici také na webových stránkách Letiště Praha ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český telekomunikační úřad: Rozhodnutí ve sporu o velkoobchodní ceny dat

22:35 Český telekomunikační úřad: Rozhodnutí ve sporu o velkoobchodní ceny dat

V první prázdninové monitorovací zprávě informujeme o pravomocném rozhodnutí ČTÚ ve sporu mezi spole…