Zásluhou Lesů ČR odstraněny následky povodní u Prostřední Bečvy

10.02.2014 15:49

Následky povodní z let 2009 a 2010 na vodním toku Kněhyně u obce Prostřední Bečva na Vsetínsku ve Zlínském kraji jsou díky úsilí státního podniku Lesy České republiky minulostí. Lesy ČR v místě nedávno dokončily důležité rekonstrukční práce za více než 24 milionů korun. Opravy probíhaly ve více než tří a půl kilometrovém úseku jen kousek od soutoku Kněhyně s Rožnovskou Bečvou.

Zásluhou Lesů ČR odstraněny následky povodní u Prostřední Bečvy
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR
reklama

Úpravy vybudované na toku Kněhyně v dřívějších letech, které vodu v korytě do značné míry regulovaly, byly poškozeny povodněmi v letech 2009 a 2010. Počátky poškození se však datují již od velké vody v roce 1997. Lesy ČR se proto rozhodly v místě provést celkovou rekonstrukci regulačních prvků, aby voda protékající Kněhyní mohla být znovu lépe regulována a zlepšila se tak ochrana okolních nemovitostí, pobřežních pozemků a infrastruktury obce Prostřední Bečva.

V rámci oprav byla využita poměrně nová kombinace do koryta toku instalovaných stabilizačních železobetonových a kamenných prvků. Balvanité prvky byly budovány z kamenů o váze nad 3 tuny. Díky realizovanému řešení se podařilo zachovat přirozený charakter vodního toku a zároveň omezit škodlivé působení povodňových průtoků na okolí. Opravy probíhaly v úseku říčních kilometrů 0,250 až 3,900.

Lesům ČR se tak v oblasti podařilo dokončit všechny stavby zaměřené na odstraňování povodňových škod roku 2010 - jde o území Rožnova pod Radhoštěm, Horní, Prostřední a Dolní Bečvy s vodními toky Horní a Dolní Rozpitý, Kněhyně, Kněhyňka, Hodorfský, Čertoryjský a Hornopasecký. Celkové náklady na odstranění povodňových škod v této oblasti dosáhly částky ve výši téměř 55 milionů korun.

Vodní tok Kněhyně je pravostranným přítokem Rožnovské Bečvy u obce Prostřední Bečva na Vsetínsku ve Zlínském kraji. Kněhyně představuje ukázku typické štěrkonosné podhorské bystřiny, která svým velkým spádem a značnou vodnatostí nemá v těchto parametrech v oblasti obdoby.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lesy ČR

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká centra představí světu sbírky Národní galerie Praha

9:15 Česká centra představí světu sbírky Národní galerie Praha

Česká centra (ČC) a Národní galerie Praha (NGP) uvádějí společný projekt Křížem krážem Národní galer…