Zástupci průmyslu odmítají nesystémové zvyšování minimální mzdy

29.12.2015 8:29

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) odmítá snahu vlády o další zvyšování minimální mzdy na 11.000 korun jako předvolební populistický krok. Výše minimální mzdy by se podle zástupců byznysu měla nastavovat parametricky podle vývoje průměrných mezd a HDP tak, aby její zvyšování nemohlo sloužit politikům k prosazování jejich cílů.

Zástupci průmyslu odmítají nesystémové zvyšování minimální mzdy
Foto: spcr.cz
Popisek: Svaz průmyslu ČR, SP ČR

Minimální mzda se od ledna příštího roku zvýší z dosavadních 9200 korun na 9900 korun. Premiér Bohuslav Sobotka dnes avizoval, že bude požadovat, aby se k začátku roku 2017 zvýšila nejméně na 11.000 korun. 

„Mělo by se to řešit parametricky – minimální mzda by měla růst podle vývoje průměrných mezd, podle vývoje HDP a parametricky ji nastavit tak, aby to nebylo politicky zneužitelné,“ řekl prezident SP ČR Jaroslav Hanák. „Už máme dost toho, aby nějaký politik vystřeloval nějaké částky,“ konstatoval.

Podle koaliční smlouvy by minimální mzda měla vzrůst postupně k 40 procentům průměrné mzdy. „Otázky týkající se růstu minimální mzdy by se měly řešit v rámci sociálního dialogu na jednáních tripartity,“ dodal Jaroslav Hanák. Zástupci zaměstnavatelů na těchto jednáních vznášejí požadavek na parametrické nastavení mechanismu zvyšování minimální mzdy podle uvedených makroekonomických ukazatelů již delší dobu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kancelář prezidenta republiky přistupuje k ochraně utajovaných informací v souladu se zákonem

13:30 Kancelář prezidenta republiky přistupuje k ochraně utajovaných informací v souladu se zákonem

Reakce Kanceláře prezidenta republiky na text, zveřejněný v Deníku N dne 20. října 2021