Zemřel Rytíř české kultury, herec a režisér František Miška

16.02.2017 7:35

11. února 2017 zemřela v 97 letech legenda evropského divadelního světa. Za umělecký přínos i za své statečné občanské postoje převzal pan František Miška v loňském roce z rukou ministra kultury Daniela Hermana ocenění Rytíř české kultury.

Zemřel Rytíř české kultury, herec a režisér František Miška
Foto: Ministerstvo kultury
Popisek: Ministerstvo kultury

František Miška byl v oblasti dramatického umění samouk, jako ochotník začínal již v 17 letech v Divadelním kolektivu mladých a amatérskému divadlu se věnoval i v dalších souborech. Za války prošel kvůli židovskému původu Terezínem, Osvětimí a Buchenwaldem, kde se v roce 1945 dočkal osvobození.

Po válce našel herecké uplatnění na profesionální scéně kladenského divadla; postupně vystřídal Realistické divadlo, Divadlo Státního filmu, až konečně zakotvil v Městských divadlech pražských, s nimiž spojil svá umělecky nejplodnější léta. Kromě řady hereckých příležitostí zde dostal možnost také režírovat; právě divadelní režie se nakonec stala jeho hlavní doménou. V šedesátých letech inscenoval i kontroverzní hry s výrazným společenským přesahem, jejichž uvádění končilo zákazem z vyšších míst; za všechny jmenujme alespoň drama Čtrnáctý hrabě Gurney.

Vedle mnoha výjimečných domácích inscenací uplatnil v 70. letech svůj talent na evropských jevištích: V Düsseldorfu, Wuppertalu, Hamburku, Münsteru, Bohu, Basileji, Paříži. Třináct let byl uměleckým šéfem divadla v Baden-Badenu.

„S panem Františkem Miškou odchází nejen velká, charistmatická a temperamentní divadelní osobnost, ale také velkorysý, statečný člověk, vězeň nacistického režimu a enfant terrible režimu komunistického. Byl živoucí divadelní pamětí 20. století; i touto ztrátou celá česká kultura o mnoho přichází,“ uvedl k úmrtí divadelní legendy Daniel Herman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Po pětatřiceti letech vlastníkem pozemku pod svým rodinným domem

16:54 ÚZSVM: Po pětatřiceti letech vlastníkem pozemku pod svým rodinným domem

V Hostouni se po 35 letech stali vlastníci domu i vlastníky pozemku, na němž jejich dům stojí. V roc…