Zlatá mince ČNB nese motiv hradu Švihov

06.10.2019 18:38

Česká národní banka vydává osmou minci z cyklu zlatých mincí Hrady České republiky, tentokrát s motivem vodního hradu Švihov. Emitovaná mince nese nominální hodnotu 5000 Kč.

Zlatá mince ČNB nese motiv hradu Švihov
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.
reklama

Mince ze zlata o ryzosti 999,9 bude k dostání ve dvojím provedení – v běžném zpracování s vroubkovanou hranou v počtu 3 200 kusů a ve špičkové (proof) kvalitě s vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou v počtu 7 000 kusů. Podoba mince je dílem medailéra Luboše Charváta, jehož návrh vyhrál veřejnou soutěž vypsanou Českou národní bankou.

Vodní hrad Švihov byl zbudován koncem 15. století jako umělý ostrov na místě staršího hrádku. Jádro hradu tvořily dva obytné paláce, schodišťové křídlo, čtyři nárožní bašty, vstupní věž a kaple, které byly chráněny pásem hradeb a vodním příkopem. Později byla vystavěna druhá linie hradeb a další vodní příkop. Po třicetileté válce dal císař Ferdinand III. Habsburský příkaz k demolici hradu, ke které došlo jen zčásti díky zásahu rodu Černínů, jenž v tehdejší době hrad vlastnil. Přesto však hrad přišel o vnější linii opevnění a dále sloužil již jen k hospodářským účelům. Dnes je hrad ve správě Národního památkového ústavu.

„Historie hradu z doby po třicetileté válce je poselstvím o naději. I z prvního pohledu beznadějná situace ještě nemusí dopadnout fatálně, když se vynaloží patřičná diplomacie. Těší mě, že zlatá mince Hrad Švihov může toto poselství připomínat,“ řekl člen bankovní rady Vojtěch Benda.

Lícní stranu vydávané zlaté mince zdobí heraldická zvířata z velkého státního znaku ve štítech umístěných do horní části mincovního pole. Pod touto kompozicí je ztvárněn interiér švihovské kaple Nanebevzetí Panny Marie s jejím oltářem v popředí. Pod oltářem je vyražena nominální hodnota mince 5 000 Kč. Na této straně mince se také nachází text ČESKÁ REPUBLIKA a značka České mincovny, která minci pro Českou národní banku vyrazila.

Na rubové straně mince je vyobrazen průhled přes pozdně gotický portál na nádvoří hradu Švihov. Zde je vyražen název zlaté mince HRAD ŠVIHOV, ročník ražby 2019 a iniciály autora mince Luboše Charváta.

Nominální hodnota mincí 5 000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje především aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Mince lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Zlatá mince Hrad Švihov je součástí tematicky zaměřeného cyklu Hrady České republiky a je v pořadí osmou vydanou mincí. V této sérii již nechala Česká národní banka vyrobit zlaté mince s motivy hradů Kost, Bezděz, Bouzov, Pernštejn, Zvíkov, Rabí a Veveří. Dalším počinem s touto tematikou bude zlatá mince věnovaná hradu Bečov nad Teplou, která vyjde 26. května 2020.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: V simulovaném soudním sporu zvítězili olomoučtí studenti práv

22:11 dTest: V simulovaném soudním sporu zvítězili olomoučtí studenti práv

Spotřebitelská organizace dTest uspořádala druhý ročník soutěže Spotřebitelskoprávní moot court, ve …