Zlínský kraj: V krajské galerii budou k vidění nové obrazy Jana Pospíšila

27.01.2023 13:29 | Tisková zpráva

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zve návštěvníky na výstavu obrazů Jana Pospíšila, který se po letech ve vedení Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti opět vrací k intenzivnější vlastní výtvarné tvorbě. Výstava, na níž budou představena autorova nová díla, bude zahájena vernisáží v úterý 31. ledna v 17 hodin.

Zlínský kraj: V krajské galerii budou k vidění nové obrazy Jana Pospíšila
Foto: kr-zlinsky.cz
Popisek: Zlínský kraj - logo

Jan Pospíšil je glosátor lidského života. Ve svých dílech zachycuje s nadsázkou a většinou i laskavým humorem motivy toho, co jej obklopuje a čeho on sám je součástí. Velké barevné plochy obývají jen pár tahy štětce nahozené postavičky, často s naznačeným směrem svého minulého nebo budoucího pohybu.

V jeho díle je typická výrazná kresebnost, energické tahy štětcem a v posledních desetiletích intenzivní barevnost. Jeho obrazová řeč se až dosud rozvíjí ve znacích a symbolech, které mají svůj původ v každodennosti, ve směsi vztahů, emocí, drobných i existenciálně závažných radostí nebo ztrát.

„Největším vývojem v díle Jana Pospíšila prochází barva. Zároveň si ale troufám tvrdit, že barva v jeho obrazech není tím nejpodstatnějším. Mnohá plátna si dokáži představit i v černobílé podobě, aniž by pro mě ztratila veškerou sílu výrazu. Snad není bez významu, že Pospíšilův prvotní zájem o umění (studium na uherskohradišťské umprumce a první rok na akademii) směřoval k sochařství. Hrubost tvarů, velkorysá práce s barevnou pastou a v neposlední míře tíhnutí k velkým formátům, může připomenout ledacos z tvorby těch sochařů, kteří zároveň malovali,“ uvedl Václav Mílek, kurátor výstavy a ředitel Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Výstava bude k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 21. května 2023. Komentovaná prohlídka s autorem výstavy se uskuteční 28. února v 17 hodin. Více informací ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

spory v armádě

co si o nich myslíte, konkrétně o Černochové a Řehkovi? jak vnímáte paní minstryni?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Střední škola v Charbulově ulici v Brně získá nový pavilon

13:07 Jihomoravský kraj: Střední škola v Charbulově ulici v Brně získá nový pavilon

Více než dvacet učeben, obchody a další provozní místnosti vzniknou ve Střední škole Brno, Charbulov…