Zoo Jihlava se loučí s chovem tuleňů

30.01.2023 11:19 | Tisková zpráva

Po šestnácti letech ukončuje Zoo Jihlava chov tuleňů. Návštěvníci mohou samce Robbieho vidět ještě během února, pak je naplánovaný jeho transport do Itálie.

Zoo Jihlava se loučí s chovem tuleňů
Foto: zoojihlava.cz
Popisek: ZOO Jihlava

Zoologická zahrada Jihlava končí s chovem tuleňů. Transport posledního samce je naplánován na druhou půlku února. Nový domov nalezne v Itálii.

První tuleň obecný přijel do jihlavské zoo v roce 2006 z Bernu. Byl to samec Arthos, který tam žil do roku 2018. Postupně k němu přibyly samice Tamina a Lilly, obě z německých zoo. „Trojice u nás žila v harmonii, a i když se jim narodilo několik mláďat, ani jedno se jim nepovedlo úspěšně odchovat,“ uvedl ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák.

Po úhynu Arthose dovezli pracovníci zoo ke konci roku 2020 samce Robbieho ze Zoo Ústí. Skupina se bez problému sžila. „Bohužel na podzim minulého roku obě samice uhynuly. Pitva prokázala problémy s játry,“ vysvětlil ředitel.

Příčinou byly mořské ryby, které tuleni konzumují. Lidskou činností a znečisťováním oceánů obsahují větší množství těžkých kovů. Jejich dlouhodobou konzumací se pak tuleňům ukládají tyto kovy v játrech. „U tuleňů není možné potravu nahradit sladkovodními rybami. Mořské ryby, které se dostávají do České republiky, pocházejí z jednoho zdroje, takže alternativu nemáme,“ dodal Jan Vašák.

Po pečlivém zvážení se proto zoo rozhodla chov tuleňů ukončit. "Víme, že se jedná o populární a oblíbený druh v naší zoo, ale z hlediska chovu se mu u nás nevede tak, jak bychom si přáli. Nikdy se nepovedlo odchovat mláďata, navíc se teď ukázal problém s krmením. Jelikož jim tedy nedokážeme dát stoprocentní podmínky, nebudeme v jejich chovu pokračovat. Věříme, že návštěvníci pochopí naše rozhodnutí,“ doufá ředitel.

Expozice tuleňů zůstane dočasně neobsazená. „Výhledově tam uvažujeme o chovu jihoamerických zvířat. Chtěli bychom tuto část včetně výběhu vyder malých předělat, a chovat vydry obrovské a kočkovitou šelmu jaguarundi,“ prozradil plány Jan Vašák.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Dita Charanzová, Ph.D. byl položen dotaz

Nemyslíte, že je EU úplně mimo?

Uvědomuje si vůbec EU, že je tu krize, že čím dál víc lidí upadá do chudoby? Místo toho, aby třeba nějak pomohla, tak akorát přichází z dalšími nařízeními, na které lidi prostě nemají? Kupovat nová drahá auta, zatepltit baráky. Co se stane, když nezateplím, ne že bych nechtěla, ale prostě na to nem...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NKÚ: Dotace na genderové audity příliš neposloužily

20:51 NKÚ: Dotace na genderové audity příliš neposloužily

NKÚ prověřil využití dotací určených v letech 2014 až 2021 na tzv. genderové audity a zavedení jejic…