Zoo Liberec ve čtvrtek otevře své brány pro veřejnost

3.12.2020 7:33 dop.

Ve čtvrtek 3. prosince 2020 se opět otevřou brány liberecké zoo. Ta z důvodu druhé vlny pandemie nemoci Covid-19 zůstala veřejnosti uzavřena téměř dva měsíce. Otevření se ale neobejde úplně bez omezení. Z bezpečnostních důvodů zůstanou i nadále uzavřeny vnitřní prostory pavilonů a počet návštěvníků v jeden okamžik nepřesáhne hranici 1000 osob. Dočasně zrušeny budou i pravidelná komentovaná krmení zvířat a plánované adventní akce pro veřejnost.

Zoo Liberec ve čtvrtek otevře své brány pro veřejnost
Foto: zooliberec.cz
Popisek: ZOO Liberec - logo

Dle vládního nařízení je omezen počet návštěvníků zoologických zahrad v jeden čas na 25 % z maximální kapacity areálu zoo a ve vnitřních prostorách může být přítomna maximálně 1 osoba na 15 m2 vnitřní plochy. „Při akcích typu Strašidelná zoo nebo Štědrý den za dobrovolné vstupné jsme si ověřili, že náš areál je bez problémů schopen pojmout až čtyři tisíce lidí, takže aktuální limit návštěvníků vedení zahrady stanovilo na 1000 osob. V tomto období ale do Zoo Liberec běžně chodí maximálně pár stovek návštěvníků za celý den, takže se lidé nemusí obávat, že bychom je z kapacitních důvodů do zahrady nepustili,“vysvětluje Barbara Tesařová. „Bohužel už ale není v našich silách uhlídat omezený počet osob uvnitř pavilonů, proto zůstanou z bezpečnostních důvodů i nadále dočasně uzavřené. Zrušili jsme také plánované adventní akce a komentovaná krmení, při kterých by mohlo docházet ke srocování osob,“ dodává Tesařová. V provozu ale zůstane Dětské hřiště i bistro Gibon, které bude obsluhovat návštěvníky podle pravidel, stanovených pro provozování restaurací.

Zoo Liberec zároveň prosí návštěvníky, aby se v co nejvyšší možné míře vyhýbali přímému kontaktu s jejími zaměstnanci. „Zdraví našich ošetřovatelů a zoologů je pro chod zoo klíčové. Zatím se nám coronavirus až na pár výjimek vyhýbal, tak pevně věřím, že návštěvníci budou ohleduplní a pomohou nám ochránit chovatele, kteří dennodenně pečují o naše zvířata, i nadále,“ říká ředitel David Nejedlo. Po celou dobu návštěvy bude také nutné mít zakrytá ústa a nos rouškou a dodržovat minimálně dvoumetrové rozestupy.

První prosincový čtvrtek přinese změny v režimu fungování nejen samotné zoo, ale i jejích střediskům. Po dlouhých pětapadesáti dnech povinné uzávěry otevře své brány pro veřejnost i Centrum pro zvířata v nouzi ARCHA a do Střediska ekologické výchovy DIVIZNA opět zavítají žáci základních a středních škol. „Na návštěvníky už se velice těšíme. Přestože jsme museli zrušit plánované adventní akce, připravili jsme pro ně alespoň drobnou vánočně laděnou výzdobu. Areálem zoo rozezní vánoční koledy a rozzáří se světélka. Věříme, že i přes veškerá omezení si návštěvníci atmosféru adventu a klidných zimních dní u nás užijí,“ dodává ředitel David Nejedlo.

Povinná jarní i podzimní uzávěra, která trvala celkem 103 dní, přinesla liberecké zahradě především obrovské ekonomické ztráty. V loňském roce dorazilo do zoo od začátku roku do konce listopadu celkem 385531osob, letos to bylo o 113 052 méně. Kromě zisku ze vstupného Zoo Liberec tratí i na výnosech z provozu bistra a restaurace, prodeje suvenýrů, pronájmu stánků či parkovného. „Naproti tomu výdaje příliš snižovat nemůžeme. Musíme platit krmivo, energie i mzdy našich zaměstnanců. Pravděpodobný propad vlastních tržeb v porovnání se stejným obdobím loňského roku činí jen za měsíce říjen a listopad přibližně 5,4 milionu Kč, od začátku roku pak celkem 11,5 milionu Kč. Více než třetinu z toho (cca 4,08 milionu Kč) nám ale pomůže pokrýt finanční pomoc, kterou pro letošní rok přislíbil Liberecký kraj a Magistrát města Liberce. Této podpory si velice vážíme a děkujeme za ni, pomůže nám lepé překlenout toto složité období a do nového roku vstoupit v lepší finanční kondici,“ říká ředitel.

Pokud by libereckou zahradu chtěla podpořit i veřejnost, možností je celá řada. Může tak učinit třeba svou návštěvou, nákupem ve-shopu zoo, finanční podporou vybraného druhu zvířete, nákupem sponzorské lavičky nebo pořízením křišťálového lístku na Stromě biodiverzity, stojícím ve vstupní hale do zoo.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Obnovená retenční nádrž na Šluknovsku zadrží vodu i v době velkého sucha

12:18 Lesy ČR: Obnovená retenční nádrž na Šluknovsku zadrží vodu i v době velkého sucha

Retenční nádrž zvanou „Vojenská“ zrekonstruovaly u Jiříkova na Šluknovsku v severních Čechách Lesy Č…