Jak ukázaly čerstvé údaje, námi obhospodařovaná evropská populace zůstává i nadále životaschopná a geneticky zdravá (435 jedinců v 38 institucích), na rozdíl od severoamerické populace (11 jedinců ve 2 zoo), která vymírá a nadto se potýká s příbuzenskou plemenitbou. „To, že populaci siků vietnamských se v evropských zoo dobře daří, dokládá i skutečnost, že za rok 2021 evidujeme 108 narozených kolouchů (44 samců, 52 samic, 12 jedinců neurčeného pohlaví), což je nejvyšší porodnost za dobu ostravského vedení plemenní knihy, tj. od roku 2015.
Ve stejném časovém rozmezí došlo k přesunům 29 jedinců mezi institucemi v rámci EEP (EAZA ex situ program) i mimo sledovanou populaci (3 jedinci), čímž se obměňuje genetika chovů a koriguje přílišné či nežádoucí šíření vybraných genů,“ popisuje výzkumník a držitel plemenné knihy siků v Zoo Ostrava, doc. Jan Pluháček.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
zvířata , chov , TZ , Zoo Ostrava
autor: Tisková zpráva
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací
Záněty dásní se vyskytují často a většinou probíhají bezproblémově. Jakmile ovšem zánět přejde na ji…