Zoo Ostrava: Nové druhy v pavilonu Papua - rak červenoklepetý a duhounek tečkoploutvý

26.12.2021 12:18 | Tisková zpráva

Návštěva zoologické zahrady má své kouzlo i v tomto období. Mnohá chladnomilná zvířata jsou momentálně mnohem aktivnější než v parném létě a ani některé teplomilné druhy se zimy neobávají. Návštěvníci se během prohlídky mají možnost zahřát v tropických pavilonech. V pavilonu Papua teď mohou objevit hned dva nové druhy – velkého barevného raka a početné hejno rybek s tečkovanými ploutvičkami.

Zoo Ostrava: Nové druhy v pavilonu Papua - rak červenoklepetý a duhounek tečkoploutvý
Foto: zoo-ostrava.cz
Popisek: ZOO Ostrava - logo

Pavilon Papua je v ostravské zoologické zahradě největším akvaterarijním komplexem a představuje návštěvníkům zástupce pestré papuánské přírody. Jedná se zejména o ryby a plazy, ale zájemci zde uvidí také žralůčka okatého (zástupce paryb) a několik druhů bezobratlých živočichů (například žahavců).

Novým zástupcem bezobratlých je rak červenoklepetý (Cherax quadricarinatus). Tento velký druh raka může dorůst až do 30 cm. V ostravské Papui je k vidění sedm mladých jedinců velkých asi 10 cm. Jejich klepeta jsou zatím spíše modrá s červenou skvrnkou Budou ale poměrně rychle růst a vybarvovat se. U samců bude pak červená skvrna mnohem větší. Tento rak je původní na severu Austrálie a na ostrově Papua-Nová Guinea. Dnes je ale rozšířený téměř po celém světě v tropickém a subtropickém pásmu. Chová se na maso a velmi snadno se šíří i mimo chovná zařízení. Je to jeden z nejúspěšnějších invazních korýšů, prokazatelně už způsobil lokální vyhubení původních drobnějších raků a krevet. Na rozdíl od mnoha jiných raků není tento druh extrémně teritoriální a agresivní a nemá tendenci trávit většinu času v úkrytu, proto jich v akváriu můžeme chovat více pohromadě. Věříme, že expozice s tímto druhem bude atraktivní.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Robert Plaga, Ph.D. byl položen dotaz

Jazyky

Proč chcete rušit výuku angličtiny od první třídy? A je taky pravda, že chcete zrušit volbu druhého jazyka na druhém stupni? Není obojí krok zpátky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP loni přepravil téměř miliardu lidí, vydělal 686 milionů

7:23 DPP loni přepravil téměř miliardu lidí, vydělal 686 milionů

Výsledek hospodaření Dopravního podniku hl. m. Prahy za rok 2025 skončil ziskem ve výši 686,13 milio…