Zoo Plzeň hlásí nový přírůstek do zubří rodiny

19.06.2020 19:35

V Zoologické a botanické zahradě města Plzně se dne 24. května 2020 narodilo mládě zubra evropského. Malá samička dostala jméno Onica. Zoo chová zubry evropské od roku 1997 a má také jeden český rekord – samice Cvarka, 24 let, je věkově českou rekordmankou.

Zoo Plzeň hlásí nový přírůstek do zubří rodiny
Foto: Zoo Plzeň
Popisek: Zoo Plzeň

Stádo v plzeňské zoo nyní tvoří dvě samice Cvarka (*3. října 1996, Zoopark Chomutov) a Radbuza (*19. srpna 2006, Měřín) dovezená z Obory Radany. „Dne 21. ledna 2014 jsme dostali z pražské zoo jejich původního chovného samce Arba (*15. července 2004 v Zoo Amsterdam). Ještě do konce roku se u nás stačil stát otcem, když Radbuza 18. října 2014 porodila samičku, která dostala podle klíče plemenné knihy jméno Onia. Následovala ještě další čtyři mláďata. Dvě chovné samice v Plzni se zasloužily o 12 narozených mláďat, každá po šesti,“ řekla Miroslava Palacká z plzeňské zoo.

„První zubři v Plzni – Cvuk a Cvarka se narodili v Chomutově roku 1996, v roce 1997 se stali prvními obyvateli naučné stezky Vývoj přírody ve čtvrtohorách. Samec Cvuk byl do příjezdu nosorožců roky vůbec nejmohutnějším zvířetem plzeňské zoo. První mládě, samec Ondra, se narodilo roku 2000, druhý, pokřtěný Onyx, 23. května 2002. V roce 2008 se narodilo jejich poslední šesté mládě. Pro zubry je veden Evropský záchovný program a v historii nejstarší sepsaná plemenná kniha. Jejich chov je koordinován a i křtění má svá pravidla – všechna plzeňská mláďata se budou jmenovat od On,“ vysvětlil mluvčí zahrady Martin Vobruba.

zubr

Zubr evropský
(foto K. Misíková)

„Samec Ony v roce 2019 úspěšně absolvoval transport do Berlína i tamější pobyt a 13. června 2019 odletěl spolu s dalšími zubry do Baku. Velkou radost nám pak udělaly první fotky a videa z vykládání v aklimatizační oboře v Národním parku Shahdag. Ony se tak stal vůbec prvním kopytníkem, který se narodil v Zoo Plzeň a byl vrácen do přírody. Velmi doufáme, že se v budoucnu zapojíme do dalších podobných projektů,“ doplnil Martin Vobruba.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa jeskyní ČR: Hlavní turistická sezona v 14 zpřístupněných jeskyních skončila, některé zvou dál

17:59 Správa jeskyní ČR: Hlavní turistická sezona v 14 zpřístupněných jeskyních skončila, některé zvou dál

Nejnavštěvovanějšími jeskyněmi v České republice v letošní turistické sezoně 2021 byly tradičně Punk…