Zoo Ústí nad Labem: Naše úspěchy v ochraně indonéských ostrovů

16.02.2022 9:02 | Tisková zpráva

Ochrana indonéských pralesů má smysl. Po patnácti letech úsilí konečně zpomaluje ubývání pralesů na Borneu.

Zoo Ústí nad Labem: Naše úspěchy v ochraně indonéských ostrovů
Foto: zoousti.cz
Popisek: Zoo Ústí nad Labem

V Balikpapanském zálivu na pobřeží indonéského ostrova Borneo probíhá již patnáctým rokem in-situ projekt Zoo Ústí nad Labem s názvem Pesisir Balikpapan. Projekt se pod vedením Mgr. Stanislava Lhoty, Ph.D. zabývá především ochranou ohrožených opic kahau nosatých. „Analýza satelitních snímků této oblasti ukazuje, že se za uplynulé roky díky intenzivním ochranářským činnostem podařilo zmírnit tempo úbytku životního prostředí kahau nosatých do té míry, že by se už kolem roku 2030 mohlo zcela zastavit“, říká Stanislav Lhota. V době, kdy pobřežní lesy Indonésie mizí nebývalým tempem, jde o velký úspěch. Zpomalilo se především šíření plantáží palmy olejné. Velkou měrou se na tomto pokroku podílí spotřebitelská kampaň, probíhající v řadě zemí včetně České republiky. Kampaň požaduje přísnější a důkladnější kontrolu ekologických dopadů produkce této mimořádně kontroverzní suroviny.

Zatímco tempo šíření plantáží palmy olejné se zpomaluje, objevuje se v souvislosti s ničením pralesů nový problém. Tím je expanze navazujícího zpracovatelského průmyslu. V samotném Balikpapanském zálivu se na ničení pobřežních pralesů podílí také výstavba tří rafinérií palmového oleje. „Jde přitom o korporace, které jsou členy RSPO, tedy Kulatého stolu pro udržitelnou produkci palmového oleje. Proto jsme se na RSPO společně s koalicí Palm Oil Watch International (POWI) už podruhé obrátili se stížností, a i nadále se podílíme na informační kampani, která upozorňuje na rizika produkce palmového oleje nejen z důvodu šíření plantáží, ale i kvůli následné expanzi zpracovatelského průmyslu“, říká Stanislav Lhota. Zásadním výsledkem v této snaze je změna v prosazování principů a kritérií, které jsou podmínkou certifikace udržitelně produkovaného palmového oleje.  Certifikace se od prosince 2021 vztahují už i na zpracovatelský průmysl. „Klíčovým podnětem k této změně se staly právě detailní informace o ničení pobřežních pralesů s vysokou ochranářskou hodnotou v Balikpapanském zálivu. Tato změna ve formě mezinárodních regulací pomůže zachránit mnoho cenných přírodních ekosystémů nejen v Balikpapanském zálivu, ale i jinde po celém světě“, uvádí Ilona Pšenková.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa posílá údaje k zaplacení daně z nemovitých věcí

16:08 Finanční správa posílá údaje k zaplacení daně z nemovitých věcí

Finanční správa začala poplatníky vyrozumívat o nové výši daně z nemovitých věcí. Zhruba milion drži…