Zpěvní ptáci, vesmírná architektura i Alfons Mucha. MPO vydalo nové známky a aršíky

24.09.2020 16:09

Model vesmírné základy, zpěvní ptáci, Jožin z bažin i dílo Alfonse Muchy. MPO v září vydalo nové poštovní známky a příležitostné poštovní aršíky.

Zpěvní ptáci, vesmírná architektura i Alfons Mucha. MPO vydalo nové známky a aršíky
Foto: mpo.cz
Popisek: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR - logo
reklama

„Zářijová emise je pestrá a troufám si říct, že opět se povedly krásné známky,“ říká místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Na jedné známce je volně graficky zpracován motiv z původního návrhu pro poštovní známku od Alfonse Muchy (ZDE).

známka

Na další je znázorněno jedno z děl od Ivana Mládka a to „Jožin z bažin žere Pražáka“. Letos si jeho Banjo Band (ZDE) připomíná 50 let od svého vzniku.

známka

MPO připomíná i Aero L-39 Albatros (ZDE), proudový podzvukový cvičný letoun vyvinutý v šedesátých letech 20. století v československém Aeru Vodochody.

známka

„Zářijové známky zobrazují jedny z nejlepších tuzemských grafik a obrazů (Alfons Mucha) a produktů (Aero L-39 Albatros) z naší kultury a průmyslu. Mohou být inspirací pro ostatní a jsou hezkou ukázkou ve své době velmi inovativního přístupu, který může inspirovat i dnes,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

Na příležitostném poštovním aršíku z emise Vesmírná architektura (ZDE) je zobrazen model vesmírné základny MB10 od vesmírného architekta Ondřeje Douleho.

známka

MPO v září navazuje i na předešlé emise Zpěvní ptáci. Tentokrát připomíná zástupce mlynaříkovitých a vrabcovitých (ZDE), jmenovitě mlynaříka dlouhoocasého, vrabce polního a vrabce domácího. Na další známce jsou strnad luční, strnad rákosní, strnad zahradní a strnad obecný (ZDE).

známka

Podle zákona o poštovních službách je Ministerstvo průmyslu a obchodu vydavatelem poštovních známek. Podněty a návrhy na vydání známek, zejména otázky námětové skladby emisního plánu, odborně posuzuje a projednává Komise pro přípravu emisního plánu poštovních známek, která byla zřízena na základě opatření ministra průmyslu a obchodu.

známka

Komisi tvoří zástupci MPO, dalších ministerstev s vazbou na známkovou tvorbu, České pošty, Poštovního muzea a další odborníci, zejména historici, výtvarníci, výtvarní teoretici a zástupci filatelistických organizací.

Emisní plán se sestavuje a schvaluje s předstihem vzhledem k časově náročnému procesu výtvarného zpracování zadaných námětů i samotnému tisku poštovních známek.

Přehled známek vydávaných v roce 2020 najdete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy: Vrcholové vedení posílí o zkušeného manažera

22:54 České dráhy: Vrcholové vedení posílí o zkušeného manažera

Vrcholové vedení Českých drah posílí o zkušeného manažera. Dozorčí rada společnosti na svém řádném z…