Zveřejněny otřesné záběry z českých chovů lišek a norků. Ministr Jurečka má jednat

20.03.2015 9:17

Spolek OBRAZ - obránci zvířat zveřejnil nové záběry z českých kožešinových farem, aby tak podpořil zahájení kampaně za jejich úplný zákaz. Tyto záběry ukazují například norka s obrovskou ranou do masa, kterého jiný norek zaživa požírá; lišky a liščata, jejichž tlapky uvízly v okách drátěné podlahy; zranění, stereotypní chování, apatii, nebo naopak agresivitu. Zvířata, která by za svůj život v přírodě naběhala tisíce kilometrů, jsou na farmách držena v klecích, kde pro sebe nemají ani metr čtvereční.

Zveřejněny otřesné záběry z českých chovů lišek a norků. Ministr Jurečka má jednat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Marian Jurečka
reklama

"Lišky a norci jsou divoká zvířata a život v holých drátěných klecích je pro ně doslova šílenstvím. Proto trpí různými poruchami chování, od stereotypních pohybů po sebepoškozování a kanibalismus," řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ - obránci zvířat. "V takových podmínkách jsou mláďata nucena žít od jara do podzimu, než poprvé získají hustou zimní srst. Poté jsou norci zplynováni a lišky zavěšeny za ocas a zabity elektrickým proudem. To vše jen kvůli výrobě zbytečných módních doplňků,“ doplnil Voršilka.

V České republice je v současnosti registrováno 12 kožešinových farem a každým rokem je na nich zabito přes deset tisíc zvířat. Zveřejněné záběry pocházejí z osmi z nich a byly tajně pořízeny v průběhu posledních dvou let. Oproti roku 2012, kdy byly videozáznamy z českých farem publikovány naposledy, očividně nedošlo k žádnému zlepšení. Podle aktivistů má utrpení zvířat na kožešinových farmách systémové příčiny a jediným řešením je úplný zákaz těchto chovů.

"Zveřejněné záběry dokazují obrovské utrpení zvířat na českých kožešinových farmách. Nejde přitom o individuální excesy chovatelů, ale o přímý důsledek držení divokých zvířat v malých drátěných klecích, které je bohužel v České republice zcela legální. Již 11 evropských zemí z těchto důvodů kožešinové farmy zcela zakázalo, naposledy to bylo Holandsko a Slovinsko. V České republice se pro takový zákaz vyslovilo 68 % českých občanů," řekl Marek Voršilka.

Aktivisté proto zahájili novou kampaň za zákaz kožešinových farem v České republice a napsali ministru zemědělství Marianu Jurečkovi otevřený dopis, ve kterém jej vyzvali k jednání o podpoře tohoto zákazu.

"Trápení zvířat pro kožešiny je přežitek, který nemá v 21. století své místo. Vyzýváme proto ministra zemědělství, aby v souladu s přáním 68 % občanů následoval dobrý příklad mnoha evropských zemí na západ i na východ od nás a zasadil se o přijetí zákona, který povede k úplnému zrušení kožešinových farem v České republice," řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ - obránci zvířat.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČHMÚ: Ministr Brabec slavnostně otevřel novou budovu Českého hydrometeorologického ústavu

17:36 ČHMÚ: Ministr Brabec slavnostně otevřel novou budovu Českého hydrometeorologického ústavu

Ministr životního prostředí se zúčastnil v pražských Komořanech slavnostního otevření nového předpov…