Zvláštní zmocněnec Füle navštívil Kosovskou republiku

13.02.2016 21:36

Zvláštní zmocněnec pro OBSE a západní Balkán Štefan Füle navštívil ve dnech 7. – 9. února 2016 Kosovskou republiku. V Prištině se setkal s řadou státních představitelů i zástupci občanské společnosti a podnikatelů. Jednání se soustředila na proces vízové liberalizace, dialog o normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem, domácí politickou situaci i na příležitosti pro české podniky v Kosovu.

Zvláštní zmocněnec Füle navštívil Kosovskou republiku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

Štefan Füle vyjádřil zájem ČR o konzultace s Kosovskou republikou na všech úrovních a potvrdil podporu České republiky politice rozšíření jako jednomu z nejúčinnějších vnějších nástrojů EU.

Zvláštní zmocněnec Füle jednal o dialogu o vízové liberalizaci s prvním místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí Hashimem Thaçim i ministrem pro evropskou integraci Bekimem Çollakuem. Při této příležitosti předal dopis ministra zahraničních věcí ČR Lubomíra Zaorálka vyjadřující podporu ČR tomuto procesu. Vzhledem k prokázané angažovanosti vlády Kosova v dialogu o vízové liberalizaci je ČR přesvědčena, že bezvízový cestovní styk se pro občany Kosova stane brzo skutečností.

Štefan Füle hovořil o domácí politické situaci s prezidentkou Atifete Jahjagou, bývalým prezidentem Fatmirem Sejdiuem, předsedou zahraničního výboru parlamentu Enverem Hoxhajem i předsedou opoziční AAK Ramushem Haradinajem. Jednání s vedoucím Úřadu EU v Kosovu/zvláštním zástupcem EU (EUSR) Samuelem Žbogarem se pak soustředilo zejména na politický dialog mezi Kosovem a Srbskem a evropský integrační proces. Zvláštní zmocněnec Füle se setkal také s bývalým náměstkem ministra vnitra Sašou Rašićem a zástupci nevládní organizace Center for Peace and Tolerance. Štefan Füle se rovněž zúčastnil večeře s představiteli firem Ekoinvest a ProjectPlus.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká krajina: Divokým koním mohou lidé pomáhat pohybem. Chůze, běh nebo sbírání odpadků umožní udělat nová napajedla

10:57 Česká krajina: Divokým koním mohou lidé pomáhat pohybem. Chůze, běh nebo sbírání odpadků umožní udělat nová napajedla

Cestou do práce, s dětmi do školy, při rekreačním běhu, jízdě na kole nebo při sbírání odpadků. Při …