dTest: Anonymní sociální síť Sarahah je zneužívána k šikaně

18.02.2018 11:23

Sarahah je mobilní aplikace umožňující výměnu anonymních zpráv. Od kohokoliv komukoliv, o čemkoliv, o komkoliv. Anonymita zvyšuje riziko zneužití, pomluv a kyberšikany mezi mladistvými. Varovala před tím španělská spotřebitelská organizace OCU.

dTest: Anonymní sociální síť Sarahah je zneužívána k šikaně
Foto: dtest.cz
Popisek: dTest - logo

Sarahah je aplikace ze Saudské Arábie. Její název hovoří o upřímnosti a může být propojena s další oblíbenou aplikací, se Snapchatem. Rychle si získala oblibu a z Google Play ji stahují miliony uživatelů.

Zpočátku byla určena k optimalizaci práce v rámci jedné firmy formou zpětné vazby mezi kolegy. Pak se však rozšířila a začala působit problémy s narušováním soukromí nezletilých.

Jak to funguje?

Po stažení Sarahah si zvolíte přezdívku a obrázek, se kterými se budete objevovat ve vyhledávání, kde vás najdou a spojí se s vámi jiní známí či neznámí uživatelé, i když je v zásadě možné se tomu vyhnout nastavením soukromí.

V tu chvíli již máte svůj profil i vlastní URL, které můžete šířit na sociálních sítích a upozornit tak své přátele, že na Sarahah jste. Od té chvíle vás může kdokoliv anonymně hodnotit – že jste dobrý, špatný, nepříjemný, odporný, mimo mísu atd. Hodnotitelé mohou být registrováni na Sarahah, ale nemusí – stačí, když si vaši přezdívku vygooglují. Jednoduché použití i zneužití. Je pak na vás, jak budete takové vzkazy vnímat. Odpovídat na ně nemůžete, jsou jednosměrné.

Kyberšikana a šikana

Na Sarahah musíte být připraveni na nejrůznější vzkazy – o tom, jak vypadáte, o vašem zdraví, sexuálním životě, školních nebo pracovních výkonech. Nikdo je nekontroluje, neprocházejí žádným filtrem. Běžně se stávají nástrojem šikany a kyberšikany po celém světě. Aplikace po vás při přihlašování vyžaduje přístup k vašim kontaktům, fotkám, foťáku a wi-fi se vším, co k tomu patří. Skutečný ráj pro hackera, který se rozhodne zjistit, kdo za některou z vašich zpráv stojí.

Naši španělští kolegové doporučují, abyste před stažením zvážili, kolik neobjektivní a zlomyslné kritiky snesete. Mluvte o těchto záležitostech se svými dětmi, vysvětlete jim, k čemu vede anonymita, a pomozte jim vybrat nejvhodnější aplikace ke komunikaci s přáteli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povodí Moravy: Na jednání v Olomouci zajímala obyvatele bezpečnost a průběh prací

22:26 Povodí Moravy: Na jednání v Olomouci zajímala obyvatele bezpečnost a průběh prací

Povodí Moravy představilo obyvatelům Olomouce aktuální vývoj při výstavbě protipovodňové ochrany (PP…