dTest: Co je dropshipping a proč je nevýhodný pro zákazníky

08.05.2021 19:27

Dropshipping je druh internetového obchodování, při kterém maloobchodník nabízí zboží, které nemá na skladě. Než se objednávka dostane k zákazníkovi, prochází různými zprostředkovateli, přichází pozdě a jeho kvalita není vždy uspokojivá.

dTest: Co je dropshipping a proč je nevýhodný pro zákazníky
Foto: dTest
Popisek: dTest
reklama

 

Při vytváření objednávky obchodník ve skutečnosti objednává zboží jménem zákazníka na levném internetovém tržišti, jako jsou AliExpress, Wish nebo Alibaba, a zahrnuje do finální ceny svou marži.

Anketa

Jste Čech, nebo Evropan?

96%
2%
hlasovalo: 22112 lidí

Nejde o podvod, ačkoliv to tak může vypadat. Takoví prodejci často vydávají možnost dodání přímo od výrobce bez skladování ve svých prostorech jako cenově výhodnou, ale ve skutečnosti vůbec nejsou ve spojení s výrobou.

Společnosti jako Shopify nabízejí provozovatelům e-shopů technické a logistické služby, které zajišťují postoupení objednávky třetímu zprostředkovateli na Dálném východě, který nakupuje velké množství zboží od místních výrobců a pak je v kontejnerech posílá na západ. Nekvalitní zboží ani padělky přitom nejsou výjimkou.

V současné době se objevuje mnoho téměř identických start-upů, které prodávají službu dropshipping začínajícím obchodníkům. Nabízejí velký úspěch za nízký nebo dokonce nulový poplatek. Celý řetězec zprostředkovatelů, kterými zboží prochází, pak vydělává na úkor spotřebitele. Internetoví obchodníci nabízející zboží koncovému zákazníkovi formou dropshippingu však nemají vliv ani na dopravu a dodání, ani na kvalitu výrobků. Velmi často nemají ani praktické zkušenosti. Nelze od nich očekávat fungující zákaznický servis, varovala rakouská spotřebitelská organizace VKI. Většina prodaných produktů pochází z Číny a jakékoli požadavky spotřebitelů se ztrácejí někde mezi mnoha zprostředkujícími firmami nebo končí u právní nedosažitelnosti mimoevropských výrobců. Objednané výrobky chodí s velkým zpožděním a bez záruky kvality.

Při nákupu na internetu je důležité věnovat pozornost nepřesným údajům o dodací lhůtě nebo dlouhé době dodání, údajům o prodejci, absenci originálních fotek zboží i jazykovým chybám. Všechny tyto skutečnosti mohou být signálem, že jde o dropshipping.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Prodej šesti pozemků na Ostravsku přinesl více než 500 000 korun

22:54 ÚZSVM: Prodej šesti pozemků na Ostravsku přinesl více než 500 000 korun

ÚZSVM v Ostravě prodal přímým prodejem šest pozemků za celkovou částku 530 000 Kč. Šest sousedních p…