dTest: Danajský dar v podobě LED žárovek

20.07.2017 10:12 | Zprávy

Přestože je podomní prodej v mnoha obcích zakázán, jsou dodavatelé elektřiny a plynu ve svých praktikách nezlomní. Dnes a denně se najdou nešťastníci, kteří si podomní prodejce pustí do bytu a nechají se obalamutit sliby o úspoře za energie. Scénář je vždy stejný. Bezbrannému spotřebiteli prodejci vnutí kromě smlouvy o dodávkách i sadu LED žárovek. Je to ale dar – nedar.

dTest: Danajský dar v podobě LED žárovek
Foto: dtest.cz
Popisek: dTest - logo

Při podomním prodeji s vámi zástupci dodavatele energií obvykle uzavírají dvě smlouvy. Jednou je samozřejmě smlouva o dodávkách energií a druhou překvapivě kupní smlouva na sadu LED žárovek. Někdy navíc každou smlouvu uzavíráte s jinou společností. I když prodejci prohlašují, že žárovky dostáváte jako dárek, nenechte se ošálit. „To, co podepisujete, není předávací protokol. Jde o kupní smlouvu, která má navíc jeden hodně významný háček. Cena LED žárovek se totiž odvíjí od toho, zda si ponecháte smlouvu s dodavatelem energií. Pokud byste smlouvu z jakéhokoli důvodu ukončili, původní cena, která činí pár korun, se může proměnit v částku dosahující několika tisíc,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Prodejci tvrdí, že na žárovky poskytují slevu v závislosti na tom, zda jste zákazníkem dodavatele. V zásadě vám ale žárovky vnutí se slovy „zdarma“ a „pozornost podniku“, aniž by po vás onen korunový doplatek požadovali. Několikatisícovou pokutou si ale dobře pojistí, že se ze smlouvy s dodavatelem energií nevykroutíte tak snadno. Můžete se tím nechtěně dostat do role doktora Zelí z žertovné povídky Šimka a Grossmana „Nechci slevu zadarmo“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Moravskoslezský kraj: Stabilní obliba u turistů

22:31 Moravskoslezský kraj: Stabilní obliba u turistů

Návštěvnost Moravskoslezského kraje se v prvním čtvrtletí letošního roku drží na podobné úrovni jako…