dTest: Energetické nápoje mějte pod kontrolou

18.02.2018 16:07

Energetické nápoje jsou propagovány jako nejlepší volba, potřebujete-li fyzickou výdrž, rychlé reakce a soustředění nebo když se chcete ubránit spánku a učit se, řídit, pracovat. Jejich účinek je však krátkodobý a lze se jimi předávkovat. Musíte-li zůstat dlouho vzhůru, lépe vám poslouží šálek kávy, radí Slovinský svaz spotřebitelů ZPS.

dTest: Energetické nápoje mějte pod kontrolou
Foto: dtest.cz
Popisek: dTest - logo

Energetické nápoje na trhu obsahují kofein, cukr, taurin a sacharid glukuronolakton. Účinky těchto nápojů jsou podle výrobců výraznější než u samotného kofeinu, právě protože jsou způsobené kombinací a interakcí různých přísad. Existují studie prokazující pozitivní účinek energy drinků na soustředění a rychlost reakcí pří časově omezených úkolech. Souhrn všech závěrů ukazuje, že většina účinků energetických nápojů na naše psychické schopnosti je primárně spojena s obsahem kofeinu v nich. Čtvrtlitrová plechovka ho obsahuje okolo 80 mg. Taurin a glukuronolakton zatím nebyly dostatečně prozkoumány tak, aby byla prokázána jejich pozitiva.

Pozor na překofeinování

Vysoký obsah cukru v energetické nápoji prudce zvýší naši výkonnost, ale ta pak brzy znovu klesá. Zhruba hodinu po požití nápoje pocítíme úbytek energie přicházející se snižující se hladinou cukru v krvi a končícím účinkem kofeinu. K zahnání této únavy sáhneme po dalším energetickém nápoji  – a ten nám již může způsobit problémy. Vysoké dávky kofeinu v těle mohou zapříčinit zažívací potíže a úzkostné stavy. Po požití velkého množství kofeinu (8 mg na 1 kg tělesné hmotnosti) po delší době bdělosti (okolo 40 hodin) hrozí nebezpečí slabosti, nervozity a třesu. Opatrní musí být zejména ti, kteří na nápoje s kofeinem nejsou zvyklí.

Energetické nápoje je proto lepší konzumovat výjimečně. Pijeme-li kávu, lépe si uvědomujeme, kolik kofeinu se do našeho těla dostane, a proto jej můžeme lépe kontrolovat. Vysoký obsah cukru našemu zdraví také neprospívá. Společně s vysokým krevním tlakem pak může ovlivnit nástup kardiovaskulárních onemocnění.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Nelegální přepravy minerálních olejů na severu Čech

11:44 Celní správa: Nelegální přepravy minerálních olejů na severu Čech

Během jednoho dne odhalili celníci na Teplicku tři nelegální přepravy minerálních olejů ze sousedníh…