dTest: Jak silné je espresso?

13.01.2018 16:07

Postaví vás espresso na nohy rychleji než filtrovaná káva? Obsahuje více kofeinu, je opravdu silnější, jak se říká? Záleží na tom, kolik kávy vypijete, odpovídá americká spotřebitelská organizace Consumer Reports.

dTest: Jak silné je espresso?
Foto: dtest.cz
Popisek: dTest - logo

Podstatné je, čemu říkáte „jedno kafe“. Šálek espressa, tedy zhruba 30 ml, obsahuje podle amerického ministerstva zemědělství 63 mg kofeinu. Stejné množství filtrované kávy má 12-16 mg. Technicky vzato je espresso „kofeinovější“. Překapávaná káva se však nikdy nepije v tak malém množství, Američané jí vypijí nejméně osmkrát více, a to znamená 95-128 mg kofeinu.

I přes tato čísla záleží na značce, odrůdě, způsobu pražení, množství použité kávy a způsobu její přípravy (překapání, french press, espresovač apod.) Proč se tedy někdo domnívá, že espresso obsahuje více kofeinu? Možná to souvisí s tím, jak dlouho tu porci kávy pijeme. Espresso je maličké, můžeme jej do sebe rychle „obrátit“ a běžet vstříc dalším úkolům. Z velkého hrnku však upíjíme dlouho a pomalu, takže se nám zdá, že nápoj z něj není tak povzbuzující.

Chcete-li omezit svoji spotřebu kofeinu, espresso může být vhodným řešením. Musíte však zůstat u jednoho šálku. Můžete si ho dát v klasické podobě, nebo si dopřát delší zážitek některým z nápojů, které se z něj dělají, jako jsou latte nebo cappuccino.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

HZS ČR: Lotyšští odborníci na návštěvě ČR

22:16 HZS ČR: Lotyšští odborníci na návštěvě ČR

V minulých dnech hostila Česká republika delegaci z Hasičského záchranného sboru Lotyšska, kterou ve…