dTest: Pět tipů, jak se vyhnout jet-lagu neboli pásmové nemoci při dlouhých cestách

07.08.2017 18:43

Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) přináší svým čtenářům přehled tipů, jak se vyhnout únavě z přeletu mnoha časových pásem na dlouhých cestách. Věnuje se také tomu, jak jet-lag vzniká.

dTest: Pět tipů, jak se vyhnout jet-lagu neboli pásmové nemoci při dlouhých cestách
Foto: dtest.cz
Popisek: dTest - logo

Podle CR pásmová nemoc, známá také jako jet lag vzniká, když jsou smysly zmatené dlouhým vystavením světlu na cestě letadlem. Čím více časových pásem člověk přelétá, tím bývá jet lag horší. CR uvádí, že čas na zotavení a přizpůsobení se novým podmínkám odpovídá počtu časových pásem, jež cestovatel přeletěl. Bývá také horší při cestě na východ než opačným směrem.

CR proto svým čtenářům dává několik užitečných rad. První zní: Zkuste se aklimatizovat již před cestou. Není na tom nic náročného, stačí den před odletem jít spát o hodinu či dvě dříve v případě cesty východním směrem, či později, pokud poletíte na západ.

Druhá rada zní: Během cesty jezte jen lehce. Po příletu pak pomůže se najíst v klasickém množství a pokračovat v denním režimu, jako by cesta nebyla. Tělu to napomůže přizpůsobit se časovému posunu.

Ve třetím tipu pro čtenáře CR radí: Dopřejte si po příletu denního světla. V případě cesty na západ CR doporučuje pobyt venku zejména ve večerních hodinách, těm, kteří letěli na východ pak po ránu. Existují také různé pomůcky jako speciální brýle či přenosná osvětlení, která také napomáhají překonání únavy ze změny prostředí.

Ačkoliv se to může někomu zdát nelogické, pít během letu alkohol či nápoje s kofeinem je kontraproduktivní. Podle CR není dobré se během letu uměle budit kofeinem. Kávu by si měl dát cestovatel raději až po příletu, pokud se potřebuje udržet bdělý. Káva za cesty by ovšem podle autorů jen více rozhodila jeho biorytmy. Podobně to platí s alkoholem, který naopak uspává v nevhodnou dobu. Navíc alkoholem se sice dá snadno uspat, návyku na nové časové pásmo to však příliš nepomůže. Lidé, kteří před spaním konzumují alkohol či jdou spát pod jeho vlivem, se častěji probouzejí uprostřed noci, všeobecně se také hůře vyspí.

Poslední rada zní: S melatoninem raději opatrně. Melatonin je hormon spánku, který napomáhá tělu rozeznat, kdy jít spát a kdy vstávat. K dostání je v mnoha lécích a doplňcích stravy bez předpisu. Problém je však v tom, že udávaný obsah na obalu podle CR často nesedí. Některé doplňky navíc obsahují i další hormon serotonin. Jak serotonin, tak i příliš velká dávka melatoninu mohou mít nežádoucí účinky, mezi něž patří například bolesti hlavy nebo svědění kůže. CR proto doporučuje se o případném užití melatoninu poradit s lékařem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Za DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT kandiduje do Evropského parlamentu 90 procent žen

23:08 Za DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT kandiduje do Evropského parlamentu 90 procent žen

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT jde do nadcházejících eurovoleb s plnou kandidátní li…