Ve Francii budou moci zaměstnanci převzít provoz krachující firmy

28.12.2013 19:20

Poslanci francouzského Národního shromáždění budou na jaře projednávat zákon o sociálním podnikání. Ten mimo jiné umožní vytvářet družstva zaměstnanců, která by převzala podniky v úpadku. Informoval o tom web Jiřího Paroubka Vasevec.cz s tím, že návrh zákona už v listopadu úspěšně prošel francouzským Senátem.

Ve Francii budou moci zaměstnanci převzít provoz krachující firmy
Foto: Librabunda Blog
Popisek: Francouzský prezident Francois Hollande

Podle serveru ve Francii bude dále sílit tlak na přijetí radikálnějšího zákona, protože statistiky potvrzují pokračující vysokou nezaměstnanost, přestože HDP přestal klesat.

Mnohé z prvků solidární ekonomiky jsou již v zemi galského kohouta zavedeny, ale jako celek nemají právní, a hlavně zákonný rámec. Francouzská vláda si od podpory solidární ekonomiky slibuje zejména zvýšení zaměstnanosti, podporu soudržnosti regionů a zvýšení jejich ekonomické soběstačnosti. Jenže - velké podnikatelské skupiny už vyjádřily své znepokojení nad novým zákonem.

Pracující budou znát situaci podniku

A jaké jsou hlavní body návrhu zákona? Investoři budou moci držet v sociálním podniku i více než 50 % po dobu 7 let, ale většinové rozhodovací právo musí trvale patřit jeho zaměstnancům. Pracující podniku také zřejmě dostanou právo převzít zavřené, ale životaschopné filiálky podniků a provozovat je ve vlastní režii jako sociální podnik. Bankroty stojí každým rokem kolem 100-200 tisíc pracovních sil a solidární ekonomika může pomoci zastavit tento typ bankrotů. Uzákoní se také, aby pracující znali situaci podniku, který má více než 250 zaměstnanců. Podnikatel bude mít zákonnou povinnost upozornit zaměstnance 2 měsíce před zavřením podniku na jeho skutečnou situaci. Po vyhlášení úpadku by pracující měli mít možnost pokračovat v aktivitách podniku, a to v jakékoliv zákonné formě podnikání, kterou uznají za vhodnou.

reklama

autor: vam

MUDr. Kamal Farhan byl položen dotaz

Co vyřeší zákaz THC?

Podle mě nic. Buď se přesune látka na nelegální trh nebo vznikne nová. Navíc není to tak, že trh s legálními látkami lze aspoň regulovat, což se o těch nelegálních říci nedá? A v čem je třeba THC horší než alkohol? A proč je na tabák zakázána reklama a na alkohol ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

9:14 Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

Kazachstán je země, kam mnoho Čechů za rok nemíří. Přesto je zemí, která podobně jako ty, o kterých …