Berg (SZ): Těžbu břidlicového plynu je třeba zakázat zákonem

15.08.2012 14:10 | Zprávy
autor: Zeleni.cz

Ministerstvo dočasně zakázalo těžbu plynu na Valašsku. Je na politicích ODS, aby byla zakázána trvale.

Berg (SZ): Těžbu břidlicového plynu je třeba zakázat zákonem
Foto: zeleni.cz
Popisek: Logo Strany zelených

Ministerstvo životího prostředí zrušilo povolení k průzkumu těžby břidlicového plynu na Valašsku. Žádost težařů o průzkum se tak vrací na začátek a lidé si mohou na čas oddechnout. "Vyhráno ale není. Definitivní klid bude až tehdy, zakáže-li nebezpečnou těžbu hydraulickým štěpěním zákon. Vyzýváme starosty, poslance a senátory z regionu, aby využili svých možností a o přijetí tohoto zákona se urychleně zasadili," vyzývá Michal Berg, předseda Strany zelených ve Vsetíně.

Příslušný návrh zákona, který iniciovali senátoři Pakosta a Oberfalzer, již prošel prvním čtením v senátu a čeká jej další projednávání. Vyjadřovat se k němu budou např. ministerstva životního prostředí nebo průmyslu a obchodu. "Obě tato ministerstva patří ODS, je tedy zejména na politicích této strany, aby jeho přijetí prosadili. Opoziční strany i zástupci starostů z regionu zákaz také podporují. Rožnov, Valmez i Vsetín mají starosty z ODS, premiér je z ODS, navíc původem z Rožnova, proto je hlavně jejich odpovědností, aby byla tato těžba zakázána zákonem. ODS má jedinečnou možnost ukázat, že stojí na straně občanů a nikoli těžařské lobby," uvedl Michal Berg.

Těžba břidlicového plynu hydraulickým štěpením je v našich podmínkách nevhodná pro velké nebezpečí  znehodnocení pitné vody a sesuvů půdy. Provází jí také úniky velkého množství jedovatých chemikálií do životního prostředí. V Evropě prosadilo zákaz těžby tímto způsobem například Bulharsko. Proti těžbě se protestuje také na Náchodsku nebo Berounsku, kde se těžaři také chystali začít kopat. Petice proti těžbě podepsalo v ČR více než 30 tisíc lidí. Podrobné informace o nebezpečích těžby hydraulickým štěpením najdete na stránkách Koalice Stop HF - www.stophf.cz

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nejsou důkazy? Neúspěch akce „čínský špion“ by měl zajímat Babiše

4:40 Nejsou důkazy? Neúspěch akce „čínský špion“ by měl zajímat Babiše

Skončí “velká kauza” s údajným čínským agentem blamáží pro BIS i policii? Městský soud v Praze totiž…