Brusel jde po vašich penězích. Čtěte o smlouvě, kterou chce kníže

17.01.2012 15:38 | Zprávy

Mezi ODS, VV a prezidentem Václavem Klausem na jedné straně a TOP 09 na straně druhé existuje zásadní spor, zda by se měla Česká republika připojit k fiskální smlouvě EU. Existují i rozdílné pohledy, zda by mělo být k takové smlouvě vypsáno referendum. ODS i VV jsou pro, prezident je proti. Schwarzenberg je též proti referendu, i když z jiných důvodů.

Brusel jde po vašich penězích. Čtěte o smlouvě, kterou chce kníže
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Předsedové pravicových stran - Karel Schwarzenberg a Petr Nečas

Ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg kvůli případnému neschválení smlouvy de facto pohrozil odchodem z vlády. V čem je jádro sporu?

Bruselský trik

Zatímco ODS a víceméně i Věci veřejné tvrdí, že se jedná o zásadní změnu primárního práva EU a přenos národních pravomocí na EU, a proto by o smlouvě mělo být vypsáno referendum, TOP 09 ústy ministra zahraničí tvrdí opak. Jak informovaly ParlamentníListy.cz, byla kolem toho i dlouhá debata na minulé vládě.

Meritum věci je v tom, že původně měl být vznik fiskální unie zakotven v novele Lisabonské smlouvy, která je beze sporu součástí primárního práva, ale Velká Británie to vetovala. Zbylí evropští lídři se tedy dohodli, že Lisabonskou smlouvu obejdou a že stejný obsah bude prosazen mezinárodní smlouvou, a ne změnou Lisabonu.

De iure vs. De facto

Ministr ODS Alexandr Vondra na vládě argumentoval, že se sice de iure patrně nejedná o změnu primárního práva, ale de facto ano, neboť se jedná o stejný obsah, tedy změnu pravomocí orgánů EU ve vztahu k členským státům unie. Stejný postoj má i premiér Petr Nečas, podle něhož se navíc nelze rozhodovat bez znalosti smlouvy. Schwarzenberg naopak trval na formální stránce věci. TOP 09 si k této záležitosti nepřeje referendum, protože je dost možné, že by občané smlouvu odmítli, a tak se TOP 09 drží formalit. Podle koaliční smlouvy by totiž každá změna primárního práva měla být odsouhlasena v referendu.

Vondra podle informací ParlamentníchListů.cz položil ministrům Schwarzenbergovi a Kalouskovi otázky, zda nyní jsou rozpočty států v jurisdikci Evropského soudního dvora v Lucemburku, zda přijetím smlouvy budou a zda to znamená významný přenos kompetencí. Kalousek i Schwarzenberg se shodli, že nyní jurisdikci ESD nemá a smlouvou by ji získal. Ve třetí otázce se neshodli. Kalousek říkal, že by to významný přenos byl, Schwarzenberg, že nikoli.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Lukáš Petřík

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Praha vypustila kriticky ohrožené karasy obecné v pražské Michli

22:33 Zoo Praha vypustila kriticky ohrožené karasy obecné v pražské Michli

První letošní vypouštění karasů obecných v režii Zoo Praha proběhlo dnes v pražské Michli. Do retenč…