Češi, co to děláte s penězi? Loni jste naspořili 90 miliard navíc. A neutrácíte

14.02.2012 7:02

Velká část českých domácností omezovala v minulém roce svá vydání za zboží i služby, přesto lidé i při nižších příjmech dokázali navýšit své úspory. Vyplývá to ze zprávy, kterou Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo pro jednání vlády. Podle analytika STEM Jaroslava Huka to souvisí s nezvykle vysokou skepsí Čechů, která je srovnatelná s pesimismem Řeků.

Češi, co to děláte s penězi? Loni jste naspořili 90 miliard navíc. A neutrácíte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Domácnosti méně utrácejí, více spoří, i když jejich členům pracujícím v nepodnikatelské sféře reálně klesly mzdy, a čerpají více dávek. To jsou nejdůležitější informace ze zprávy o vývoji příjmů a výdajů domácností za první tři čtvrtletí minulého roku, kterou pro potřeby vlády zpracovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí z dat Českého statistického úřadu, Ministerstva financí, ČNB, České správy sociálního zabezpečení a Asociace pro kapitálový trh.

Za prvních devět měsíců minulého roku si polepšili lidé z podnikatelské sféry, jejichž reálný příjem stoupl o 1,1 procenta. Naopak průměrný plat lidí z nepodnikatelské sféry se reálně snížil o 2,3 procenta. „Firmy, které zatím prosperují, mají na to udržovat platy na úrovni, která je alespoň na úrovni inflace nebo těsně nad ní. Ve státní sféře došlo ke škrtům a určitým omezením, které se projevily tak, že nominální platy nerostly, a proto reálně klesly zhruba v míře inflace,“ podotýká pro ParlamentníListy.cz anylytik agentury STEM Jaroslav Huk.

Domácnostem vzrostly úspory o 90 miliard

I při nižších peněžních příjmech dokázaly domácnosti navýšit stav úspor. Podle dat České národní banky se meziročně zvýšil o 90,1 miliardy korun, tedy o 5,6 procenta, na 1 698,9 miliardy korun. „Růst úspor je pozitivní alespoň v tom, že lidé si vytvářejí nějakou rezervu, proti tomu jde třeba údaj o počtu bankrotujících nebo těch, kteří jsou předlužení. Pokud ukládají peníze, tak je to minimálně důkaz o tom, že velká část domácností má pořád ještě co spořit,“ uvádí Huk.

Vyšší spořivost domácností vidí ne každý jako pozitivní faktor. Předseda Strany soukromníků ČR Rostislav Senjuk ji vidí jako jednu z příčin, proč se jeho stavu živnostníků a drobných obchodníků ne zcela daří. "Všichni říkají, my nemůžeme pustit korunu, protože znehodnotíme úspory. Tak se ptám, k čemu jsou mi úspory, když jen rostou a neutrácejí se?" uvedl pro ParlamentníListy.cz.

Naději může každopádně vzbuzovat poměr úspor českých domácností vůči jejich dluhům. "Podíl úvěrů vůči vkladům je pouze asi sedmdesát procent. Čili český bankovní sektor je poměrně unikátní ve světovém měřítku tím, že má velmi vysoký přesah vkladů oproti úvěrům," sdělil redakci hlavní ekonom Raiffeisenbank a exministr financí Pavel Mertlík.

Podle analytika agentury STEM se nedá mluvit o tom, že by se na českých domácnostech projevila krize. A i když se to neděje, tak pesimistická očekávání do budoucna jsou v Česku nečekaně silná. „Očekávání jsou nezvykle skeptická i v měřítku evropském. Na základě všech údajů totiž vychází, že Češi jsou skoro tak skeptičtí jako Řekové nebo Portugalci, přestože jejich ekonomická situace je nesrovnatelně lepší,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Huk.

Češi očekávají do budoucna zhoršení

„Češi jsou vždy opatrní, ale teď je to naprosto udivující, že přes tu poměrně dobrou ekonomickou situaci naprostá většina očekává, že dojde k nějakému zhoršení do budoucna,“ myslí si analytik, že to je vyvolané jednak tím, jaké informace dostávají Češi o vývoji v Evropě, jednak tím, že se chystají další reformní kroky, jejichž negativní dopad na sebe část veřejnosti očekává.

Zpráva Ministerstva práce a sociálních věcí o vývoji příjmů a výdajů domácností za první tři čtvrtletí minulého roku také uvádí, že vzrostly příjmy domácností sociálního charakteru. Nejvíce to bylo u dávek pomoci v hmotné nouzi (o 0,7 miliardy Kč) a dávek důchodového pojištění (o 15,8 miliardy Kč). Naopak se snížila průměrná výše podpory v nezaměstnanosti.

V úhrnu tak čisté příjmy domácností klesly meziročně o 0,3 procenta.

Důchodci si vloni polepšili

Příznivě vyznívá zpráva pro důchodce. Zatímco životní náklady jejich domácností se zvedly za toto období o 2,8 procenta, důchod díky valorizaci k 1. lednu 2011 vzrostl o 456 Kč na 10 536 Kč, tedy o 4,5 procenta. „Otázka je, do jaké míry se to dotklo různých skupin důchodců, protože na inflaci se nepodílely nákladové složky rovnoměrně,“ zdráhá se analytik Huk tvrdit, že si důchodci polepšili.

Jinak se změny v příjmech a výdajích dotkly důchodců, kteří žijí sami, a jinak těch, co jsou součástí početnějších domácnosti, protože mnohem více dolehne zvýšení nájmu či energie na toho, kdo žije sám. „Je pravdou, že důchodci jsou skupinou, která za situace, kdy nerostou platy a je poměrně nízká inflace, je na tom relativně dobře. V průměru si mírně polepšili,“ říká pro ParlamentníListy.cz Jaroslav Huk, analytik agentury STEM.

Zpráva předpokládá, že se vrátíme do recese z přelomu let 2008 a 2009

Zpráva ministerstva práce o situaci domácností obsahuje také předpoklad očekávaného vývoje české ekonomiky pro letošní rok. Podle ní se dá očekávat, že se hospodářská situace letos proti loňsku ještě zhorší a Česko by se mohlo v blízké době vrátit do ekonomické recese z přelomu let 2008 a 2009.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Máš 300 krav, co prdí? Plať. Česká kráva v ohrožení. Je zle

4:44 Máš 300 krav, co prdí? Plať. Česká kráva v ohrožení. Je zle

Dražší hovězí maso? Dá se to prý očekávat. Důvodem jsou nejen stále složitější dotační programy pro …