Ekonom: Hloupí lidé neumí spořit. Takže musí dostávat důchody

18.05.2012 9:23 | Zprávy
autor: Radim Panenka

REPORTÁŽ Půda vysoké školy CEVRO Institut ve čtvrtek hostila seminář Sociální stát – kořeny krize a aktuální výzvy, který pořádal Institut pro studium ekonomiky a politiky vedený Ivo Strejčkem mladším, synem známého europoslance z ODS. Přednášející mimo jiného striktně odmítli v souvislosti s ekonomickou krizí často slýchanou tezi, že kapitalismus selhal.

Ekonom: Hloupí lidé neumí spořit. Takže musí dostávat důchody
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodci v parku

I přes očekávané utkání českých hokejistů se švédskou reprezentací mluvili řečníci k plnému přednáškovému atriu. Moderátor semináře a poslanec Evropského parlamentu Ivo Strejček v úvodu zabrousil i k hlavnímu tématu posledních dní. Případ Davida Ratha totiž podle něho ukazuje, že jedno z úskalí sociálního státu, kterým je přerozdělování dotací, mají za následek to, že jsme svědky nošení peněz v krabicích od vína.

S příspěvkem jako první vystoupil Ladislav Tajovský z Katedry hospodářských dějin VŠE v Praze, který, jak už samotné jeho zaměření napovídá, mluvil také o historických souvislostech sociálního státu.

Lidé si neumí spořit na důchody, jsou hloupí

Jeho kořeny z hlediska modelu totiž dle Tajovského sahají až do devatenáctého století k německému „Železnému kancléři“ Otto von Bismarckovi, který  prvky sociálního státu nezaváděl primárně z přesvědčení, ale aby vzal posilující socialistické straně vítr z plachet.

Tajovský se dotkl i problematiky penzijního systému. „Proč musí být státní penzijní systém? Protože jsou lidé, kteří by si sami neuspořili na stáří, jelikož jsou hloupí. Stejný případ je i povinná školní docházka, nošení helmy při jízdě na kole a podobně. Za deset let budou nařízeny helmy i pro chodce na chodníku, nebo bude doma nařízeno recyklovat odpad a budou namátkové kontroly… Jakkoli je to absurdní, dovedu si to představit,“ odhadoval naši budoucnost.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Tropická sobota v zahradě Strakovy akademie

19:34 Úřad vlády: Tropická sobota v zahradě Strakovy akademie

V sobotu 20. června se v zahradě Strakovy akademie uskutečnila akce s názvem Práce, péče a rodina ve…