Kompenzace za amnestii? Ne, za neschopnost státních orgánů, oponuje Šťastný

08.01.2013 15:13

Špičky TOP 09 přišly s nápadem, aby lidé, jichž se negativně dotkne novoroční prezidentská amnestie, byly odškodněni státem. Zatím se o tom diskutovalo při koaličním jednání, ve středu o tom má jednat vláda. Poslanec ODS Boris Šťastný souhlasí s myšlenkou kompenzace, ale nikoli za amnestii, ale za neschopnost státních orgánů.

Kompenzace za amnestii? Ne, za neschopnost státních orgánů, oponuje Šťastný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Ve středu projedná vláda případné odškodnění lidí, na něž negativně dopadne amnestie. „Pokud se prokáže, že rozhodnutím prezidenta Václava Klause o amnestii byla poškozena některá práva poškozených v příslušném trestním stíhání, měla by vláda najít kompenzační mechanismy,“ uvedl na brífinku po koaličním jednání místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Během jednání zástupců ODS, TOP 09 a LIDEM s tímto návrhem přišel předseda TOP 09 a prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg. Prezidentská amnestie bude ve středu hned prvním bodem jednání Nečasova kabinetu. Sám premiér a také ministr spravedlnosti Pavel Blažek mají pro vládu připravit zprávu o amnestii.

Stát by platil za neschopnost svých orgánů

„Má to smysl, ale ne jako kompenzace za amnestii, ale jako kompenzaci státu za vlastní neschopnost vyřešit kauzy v přiměřené lhůtě,“ reaguje pro ParlamentníListy.cz poslanec ODS Boris Šťastný. Pokud jsou prý orgány státu tak neschopné, že nemohou v přiměřené době případy rozsoudit, tak je možné k nějaké kompenzaci přistoupit. „Ale odpovědnost za tyto kompenzace by nenesl kvůli amnestii Václav Klaus, ale ty orgány státu, které nebyly schopny případy v odpovídající době vyřešit,“ zdůrazňuje Boris Šťastný.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…