Mackovík (KSČM): Mafie má jméno Změna

08.05.2013 21:37

Libereckému kraji vládnou od podzimu 2012 dvě politická hnutí. Vítězní Starostové pro Liberecký kraj svoji moc opírají o populistické uskupení Změna pro Liberecký kraj, jež ve volbách skončilo až na třetím místě.

Mackovík (KSČM): Mafie má jméno Změna
Foto: red
Popisek: Stanislav Mackovík

V předvolební rétorice spojovala tyto dva subjekty především jejich hlasitá kampaň proti korupci. Po půlročním působení ve vedení kraje je stále patrnější, že základem politického chování Změny je vymývání mozků, mediální masáž a mafiánské praktiky. To vše za nemohoucího poklonkování části Starostů.

Změna pro Liberecký kraj se mediálně začala prezentovat jako ztělesnění ctnosti a odbornosti. Její čelní představitelé si však především zakládají na co největší mediální skandalizaci všech, kteří se před jejich praktikami dostatečně neohnou a nemlčí. Předvolební kampaň Změny byla založena prakticky jen na účelovém nařčení všech velkých politických stran z korupce, nízké míry transparentnosti a špatném zadávání zakázek. Jak transparentně a s jakou mírou odborné zdatnosti se chovají zástupci Změny pro Liberecký kraj po více, jak půlročním vládnutí už nikoho nenechává na pochybách, že jim šlo především o korýtka.

Na prvním místě odborné neschopnosti stojí bývalá ,,zimní atletka“ Bc. Z. Kocumová, která se v pozici statutární náměstkyně hejtmana ještě věnuje zdravotnictví. Je sice pouhým laikem bez sebemenšího vzdělání a zkušeností ale v duchu  Změnařské  destruktivní filozofie se jí daří totálně rozkládat chod nejvýznamnější zdravotnických zařízených v Libereckém kraji, tedy Krajské nemocnice Liberec, Nemocnice s Poliklinikou v České Lípě a Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje. Zuzana Kocumová je však jen prodlouženou rukou svého vůdce Jana Korytáře. Muže, který na konci devadesátých let vedl ekologické občanské sdružení zaměstnávající brance na náhradní vojenské službě. Česká televize svého času odvysílala nahrávku telefonátu J. Korytáře s brancem Krákorou a zároveň i písemné prohlášení z roku 2007, v němž Krákora uvádí, že J. Korytář po něm požadoval každý měsíc čtyři tisíce korun za to, že ve zmíněném ekologickém sdružení může vykonat civilní službu. Po letech uvedl J. Korytář pro novináře, že si vybavuje inkriminovaný telefonát, požadované výpalné však nazývá sponzoringem. Kauza spatřila světlo světa po dlouhých letech, a proto byla promlčena.

V čele Změny pro Liberec to J. Korytář dotáhl v listopadu 2010 na primátora Statutárního města Liberec. Už v únoru roku 2011 ve funkci primátora si údajně nevšiml, že v jednom z materiálů projednávaných zastupitelstvem ohledně uzavření smlouvy o poskytnutí dotace na projekty v rámci Integrovaného plánu rozvoje města je i záměr občanského sdružení Čmelák na projekt Centrum pro přírodu. Jeho opomenutí spočívalo v tom, že neohlásil střet zájmů, když už v té době byl dlouhodobým předsedou Čmeláka a zároveň spoluvlastníkem pozemků, na nichž se měl projet realizovat. U tak ,,zásadového“ protikorupčníka je hbitá ztráta paměti zarážející. Korytář se svojí přítelkyní koupil před více, jak deseti lety pozemek ve Starém Harcově za 600 tisíc korun a sdružení jej prodávají o milion dráž. Jak uvedl týdeník Euro, chtěl si J. Korytář přivydělat na úkor sdružení Čmelák, respektive na evropských dotacích. Dotace měla dosáhnout výše 19 milionů a Centrum mělo být postaveno na Korytářovic pozemcích. Ani s politickou kulturou si J. Korytář hlavu nikdy moc nelámal. Opíraje se o své aktivisty, schopné na karton z krabice od banánů napsat cokoliv na jeho podporu, neváhal v březnu 2011 odmítnout hlasování o zařazení bodu do jednání zastupitelstva, aby nemohl být odvolán. Nakonec k jeho odvolání z funkce primátora došlo 16. dubna 2011. Od té doby se odvíjí jeho druhý politický život založený i na přejmenování svého politického hnutí, které jen přitvrdilo v ortodoxním šíření nenávisti vůči nepohodlným.

Ze Změny pro Liberec se stala Změna pro Liberecký kraj. Volební kampaň Změny do krajských voleb v roce 2012 byla založena na levném, bohužel ale dostatečně funkčním populismu. Zjednodušeně řečeno – všichni kradou, všechno je špatně a málo průhledné. Politické protivníky bylo potřeba náležitě očernit podáním dostatečného počtu trestních oznámení. V duchu téhle filozofie šla i mediální masáž zařízená prostřednictvím ke Změně přítulných redaktorů v Mf Dnes. Těchto vazeb Změna pro Liberecký kraj využívá i po volbách a to při opakovaných útocích proti vedení Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje a především proti jejímu řediteli, S. Mackovíkovi, který byl lídrem kandidátky do krajských voleb za KSČM. KSČM skončila v Libereckém kraji na druhém místě a tento úspěch Změna, která se umístila na třetím místě, neodpouští. Hysterická kampaň je jednou vedena proti údajně vysokým platům lékařů záchranky, když se ukáže, že je jich na trhu práce nedostatek a peníze mají za přesčasy, tak moudré hlavy ochotníků od pana Korytáře podsunou novinářům další fikci o krádeži 30 milionů korun z investičního fondu záchranky. O tom, že kontrola z kraje žádné porušení zákona neshledala a peníze nikdo neukradl, tak to se ,,nezávislým“ novinářům do jejich zakázky nehodí.

Tak tedy hop a na světě je další ,,trhák“, aby náhodou volič nevyšel ze cviku. A jak tomu v Liberci začíná být pravidlem, tak mediální štvanici spustí Mf Dnes následovaná internetovou hlásnou troubou Změnařů. Experti na vymývání mozků tady předkládají jména zaměstnanců záchranky a posuzují především jejich příbuzenské vazby do ČSSD. Mimochodem, právě jmenný seznam všech zaměstnanců musela záchranka krátce po krajských volbách předat novému vedení kraje. V demokracii sice platí, že jediným kritériem pro pracovní zařazení má být odborná způsobilost, ale podle měřítek pana Korytáře a jeho týmu je zřejmě nutné studovat rodokmen zaměstnance, před jeho zařazením na pozici archiváře nebo fakturantky. Na druhou stranu ovšem co jiného lze očekávat od člověka, který se v časopise Lomikámen podepisuje jako Hans Korytar. 

Stanislav Mackovík

reklama

autor: kscm.cz

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Snídáte špatné věci. EU vám zařídí nápravu

8:44 Snídáte špatné věci. EU vám zařídí nápravu

„Co snídáte?“ Právě tuto otázku si položili v uplynulých dnech poslanci Evropského parlamentu (EP) a…