Skryté poplatky
Pracovní skupina zastupitelstva pověřená výběrem nejvhodnější nabídky totiž vyřadila z tendru další dvě nabídky, mimo jiné i budovu Elektrických drah na metru Vltavská. Dopravní podnik za ni požadoval cca 31 tisíc za metr, což je dvakrát méně, než nabízí uchazeči, kteří postoupili do finále.
"Nejsem spokojen s průběhem jednání pracovní skupiny. Nechápu, na jakých kritériích se rozhoduje. Cena, dostupnost obyvatel? Plánuji z pracovní skupiny demonstrativně vystoupit," sdělil pro ParlamentníListy.cz člen zastupitelstva Jan Ládin (TOP 09), vzděláním stavební inženýr se zaměřením na ekonomii.
Předseda koaliční ČSSD na Praze 7 a zároveň člen pracovní skupiny Daniel Štěpán redakci vysvětlil, proč se rozhodl vyřadit budovu Elektrických drah z tendru. "Ta cena byla sice nejnižší, mně osobně by se tu také sídlo nové radnice líbilo, ale jsou zde skryté poplatky. Musela by se udělat nová vzduchotechnika a topení, což by přišlo na dalších několik set milionů," hájil své rozhodnutí Štěpán.
Výběr mezi drahou a dražší variantou?
Po vyřazení tohoto projektu zůstaly na stole už jen dvě nabídky - Office Star Eight a.s (PPF a.s - datum vzniku 2007), která nabízí dostavbu budovy Argentinské hvězdy za 762 milionů a společnost Real 8, (datum vzniku 2007). Ta nabízí Merkurii bývalé sídlo Zahraničního obchodu za 845 milionů.
Do této fáze však údajně výběrové řízení vůbec nemuselo dojít. "Tady se vybírá mezi drahou a dražší variantou, přičemž Praha 7, respektive magistrát hlavního města vlastní pozemky, na kterých by se dala postavit uspokojivá radnice za méně než poloviční cenu. Dokonce máme návrh architekta, podle něhož by to vyšlo na 300 milionů," argumentuje ParlamentnímListům.cz Ládin.
Konkrétně se jedná o dva pozemky. "Je tu plocha 5200 metrů čtverečních, kterou sice vlastní magistrát, ale to se dá vyřešit pouhým svěřením majetku do péče MČP7. Pak je tu lokace vedle Holešovického nádraží s 8100 metry, dopravně dostupná. Navíc radnice má prý dokonce zpracovanou studii výstavby nové radnice konkrétně na toto místo, nejen že ji nepřihlásila do soutěže, ale schválila, že zde má stát protipovodňový dvůr," vysvětluje Ládin.
Přitom dvůr by zde podle opozičních zastupitelů vůbec stát nemusel. "Na uskladnění pytlů s pískem a protipovodňových bariér by se snad mohl použít méně lukrativní pozemek," říká pro ParlamentníListy.cz další opoziční zastupitel Filip Štrobich (TOP09). Koalice však výstavbu dvora staví jako otázku priorit. "Vzpomeňme na povodně v roce 2002, jež postihly Prahu 7. Vybavení musí být rychle dostupné," hájí ale lokaci Štěpán.
Jenže pod Libeňským mostem, který předěluje Prahu 7 a 8 existují parcely patřící hlavnímu městu, kde by se pohodlně daly skladovat protipovodňové bariéry. Chybí ale údajně vůle magistrátu, neboť i zde je ODS v koalici s ČSSD. Magistrát by svým usnesením mohl pohodlně zrušit usnesení MČP7 a přesunout tak plánovaný protipovodňový dvůr z Holešovic do Libně.
Návrh radnice podle studie MČP7
TESCO mezi secesí
Městská část P7 vlastní ještě další lukrativní pozemek nad Parkhotelem. Za minulého režimu zde dokonce radnice stávala. Nyní však vlastní předkupní právo na tento pozemek firma Wordship, která zde mezi krásnými secesními budovami z 19 století plánuje postavit mimo jiné i TESCO. "Pozemky stále patří MČP7, pokoušíme se jednat o zrušení předkupního práva, i kdyby to mělo něco stát na odstupném. Jsem přesvědčen, že by zde mohla stát nová radnice za méně jak půl miliardy," vysvětluje ParlamentnímListům.cz zastupitel Ondřej Mirovský (SZ). Finálové nabídky za 845, respektive 762 milionů podle Mirovského navíc nesou obrovskou zátěž na několik desetiletí dopředu. Jen na úrocích to hodí dalších 300 milionů a zaplatíme tedy ve finále přes miliardu," poodhalil další čertovo kopýtko předseda SZ na Praze 7.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera