Odborář taxikářů Svobodovi: Krade se, protože se regulují ceny

05.09.2011 22:01 | Zprávy

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) plánuje přitvrdit proti nepoctivým taxikářům, kteří podle něj představují problém mezinárodního charakteru. "Problémy s taxislužbami na území hlavního města dosahují takového rázu, že v mezinárodním měřítku poškozují nejen jméno města Prahy, ale nakonec i České republiky," píše v tiskovém prohlášení primátor. Pražští taxikáři se ale bouří- za problémy s taxislužbami může především samotný magistrát.

Odborář taxikářů Svobodovi: Krade se, protože se regulují ceny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

Šéf Odborového svazu taxi Pavel Jelínek pro ParlamentníListy.cz uvedl, že problémy pražských taxikářů s Magistrátem by se daly shrnout do tří základních bodů. "Prvním a nejzásadnějším je stanovená cena. Praha a Brno jsou v současnosti jediná města regulující cenu. Regulovat se ale může pokud je trh ohrožen účinky hospodářské soutěže. Dle města, ministerstev a soudů je v Praze důvod k regulaci ten, že v době před regulací, tedy když byla deregulace, si řidiči předražovali jízdné. Když je ale deregulace a možnost stanovení vlastní ceny, jak někdo může tvrdit, že je jízdné předražené," ptá se Jelínek.

Sledujeme téma Taxi

Nízké jízdné znamená unavené taxikáře a vraky v ulicích

Cenový strop stanovený magistrátem se prý navíc nepohnul už od roku 2006. To prý pro mnohé taxikáře znamená minimální příjmy, neboť minimálně ceny paliva i životní náklady se od tohoto data výrazně zvedly.

"Jak je pak možné chtít, aby se nekradlo," krčí rameny odborář s tím, že jeho organizace je zastáncem stanovení minimální ceny. "Pokud to zástupci města nevědí, tak v těch vyspělých zemích je největším porušením zákonů poskytnutí služby za cenu nižší než stanovenou a nedodržení osmihodinové pracovní doby," tvrdí Jelínek.

V Praze prý Magistrát docílil toho, že řidiči často jezdí i déle než dvanáct hodin denně v technicky nevyhovujících vozidlech a stanovenou cenu ještě snižují, aby se dokázali uživit v konkurenci ostatních. "Podle kalkulace města by pražský taxikář měl za osmihodinovou pracovní dobu mít tržbu 3800 korun. Položme si otázku, zda je to při pražském provozu za cenu 28 korun za kilometr možné. Podle nás není," stěžuje si odborář.

Psali jsme:
Nepoctiví taxikáři z průvodců Prahou nemizí, tvrdí Okamura
Bém kontaktoval zastupitele taxíky. Zaplatil jako za cestu do Paříže

Primátore, pusťte nás na Ruzyň a do centra!

Taxikáře ale netrápí jen ceny. Na spoustu míst v hlavním městě totiž nemají přístup. "Kromě lukrativních stanovišť v centru se to týká především Ruzyňského letiště. Slouží pouze některým, zejména AAA Radiotaxi, kterým tímto město vytvořilo monopol a majitel AAA si mastí milióny kapsy, možná že je mastí i někomu jinému," nebere si servítky Jelínek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

4:40 Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

Členové Rady ČT mají na svém úterním jednání v programu zabývat se odvoláním generálního ředitele Ja…