Dvacátého osmého října si připomínáme 93. výročí od vzniku samostatného Československa. Čeští politici na mnoha místech republiky vzdávají holt zakladateli moderního československého státu T. G. Masarykovi a pronesou v jeho jménu řadu proslovů. Ale jak na Masaryka vzpomínají v den založení republiky ti, kteří v jeho době skutečně žili? ParlamentníListy.cz přináší vzpomínky několika pamětníků, kteří dnes žijí v domově pro seniory Orlická v Ústí nad Labem.
K úctě k Masarykovi nás vedli doma i ve škole
Pan Borovička a paní Ježková se narodili v roce 1927. V době první republiky byli oba ještě malí a přece mají na tu dobu plno barvitých vzpomínek. Oba zdůrazňují, že byli od malička vedeni k úctě k republice i k panu prezidentovi Masarykovi. Vedli je k tomu rodiče, a když přišli do školy, výchova k češství a k Masarykovi ještě zesílila.
SLEDUJEME státní svátek: 28. říjen
„Děti se učívaly o panu prezidentovi, zpívaly se národní písničky a my z Prahy jsme často jezdívali na Hrad, minimálně jednou za rok. Museli jsme umět, kde se pan prezident narodil, kde žil a byli jsme se se třídou podívat i v Lánech, kde jsem měla to štěstí, že jsem Masaryka viděla dokonce osobně. Masaryk byl pro nás jako Bůh, milovali jsme ho," vzpomíná pro ParlamentníListy.cz paní Ježková, která se v Praze narodila a do Ústí nad Labem se přestěhovala až po svatbě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák