Stařešina ČSSD Komárek: Chovat se jako lampasák. To baví Paroubka

16.10.2011 21:38 | Zprávy

Personální otázky nejsou pro politickou stranu podle čestného předsedy ČSSD Valtra Komárka tak důležité jako řešení strategických otázek. Z toho důvodu ani nepovažuje za nevýhodu, že sociální demokracie už není stranou jednoho vůdce. Nesouhlasí ale s odchodem bývalého předsedy Jiřího Paroubka z ČSSD, za níž byl dokonce i premiérem.

Stařešina ČSSD Komárek: Chovat se jako lampasák. To baví Paroubka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Valtr Komárek

Nynější situaci ve vedení ČSSD přirovnává její čestný předseda Valtr Komárek s dobou mezi roky 1986 a 1992, kdy šéfoval legendárnímu „prognosťáku". „Když jsem vedl Prognostický ústav, tak jsem upřednostňoval toleranci, diskusi, a to tam byli lidé s naprosto odlišným politickým smýšlením jako třeba Klaus či Ransdorf. Já jsem ale odmítal silácké rozhodování," přibližuje Komárek pro ParlamentníListy.cz svůj pohled na způsob řízení.

I proto si myslí, že by lidé ve vedení ČSSD měli postupovat s kolektivní zodpovědností. „Pokládám se za součást vedení ČSSD, které se ocitlo ve složité situaci po odstoupení Jiřího Paroubka a turbulencích, které panovaly až do sjezdu, a vznikalo napětí. Od té doby se ale vedení konsoliduje a učí vzájemné toleranci. Hodnotit Sobotku a Haška, to je otázka taktiky, já dávám přednost strategii," brání se Komárek vyjádření na adresu předsedy či statutárního místopředsedy.

Pro samá jednání nemají funkcionáři čas na lidi

Kuriózně vyčítá vedení ČSSD, že to až přehání se stranickou prací. „Je to skutečně někdy až vypjaté. Sám jsem byl nešťastný z toho, že jeden den v půl osmé bylo zasedání grémia, pak v deset stínová vláda, podobně to vypadá i jindy. Ta činnost je tak intenzívní, že i pochybuji o účelnosti takového pracovního vytížení, i když dobře míněného. Pak je malý prostor pro jednání s lidmi, pro svěží mysl, aby lidé měli čas něco přečíst, o něčem popřemýšlet," upozorňuje čestný předseda ČSSD, že všeho moc škodí.

Sám si uvědomuje, že jeho straně může být předhazováno, že nemá tak výrazného představitele, jako byli třeba Miloš Zeman nebo Jiří Paroubek. „Ale já v silných vůdcích nevidím velké štěstí," odráží Komárek námitku. „Měli bychom být poučeni cestou Václava Klause. Víme, v jak rozdílných situacích jsou nyní ODS a její bývalý předseda, obklopený vlnou supervlastenectví. I proto legendám o silných vůdcích nevěřím," podotýká Komárek, který s Klausem zasedl v prosinci 1989 ve vládě národního porozumění.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Dukovany

Jestli je pravda, že ohledně dostavby Dukovan vaše vláda spoléhá do značné míry na dohody o smlouvách budoucích, jak tvrdí Havlíček, nemyslíte, že je to chyba? Já nevím, ale dá se takovým dohodám věřit? Aby to nedopadlo jako téměř vždy, že se o něco zásadního připravíme. Jak to vidíte vy? Řeší se vů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

20. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

10:39 20. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

Denní kontrakty motorové nafty na trhu pohonných hmot Českomoravské komoditní burzy Kladno se ve 20.…